Ukraina coraz większym graczem na rynku zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2017,15:00 Aktualizacja: 14-12-2017,15:15
A A A

W bieżącym sezonie Ukraina będzie drugim największym eksporterem zbóż na świecie. Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej podnieśli o 0,5 mln ton do 43,1 mln ton prognozę wywozu ziarna od naszego wschodniego sąsiada.

Gdyby najnowsze szacunki sprawdziły się wielkość sprzedaży zagranicznej zbóż przez naszego wschodniego sąsiada byłaby drugą najwyższą w historii, choć o 1,2 mln ton (2,7 proc.) mniejszą od rekordu z ubiegłego roku handlowego - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

import zbóż z ukrainy, krzysztof jurgiel, handel zbożem, sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi

Ukraińskie ziarno nas nie zalewa. Jurgiel uspokaja rolników

Import zboża z Ukrainy to temat często poruszany przez rolników, zwłaszcza z terenów wschodniej Polski. Do tego problemu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się sam minister Krzysztof Jurgiel. Polscy...

Ukraina utrzyma się na drugiej pozycji na świecie pod względem eksportu zbóż z 12-proc. udziałem w globalnym handlu i wyprzedzi Argentynę (42,9 mln ton), Rosję (41,7 mln ton) i UE (35,2 mln ton).

Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone z prognozowanym wywozem 79 mln ton.

Znaczenie Ukrainy na globalnym rynku zbóż systematycznie wzrasta. W ostatnich pięciu sezonach wysyłki ziarna ogółem zwiększyły się prawie 2-krotnie.

Atutem tego kraju są bardzo dobre gleby, korzystny klimat, niskie koszty produkcji oraz bardzo dobre położenie względem głównych importerów skoncentrowanych wokół Morza Śródziemnego.  
Ukraina ma szczególnie duże znaczenie w eksporcie kukurydzy. Według MRZ w bieżącym sezonie wyeksportuje rekordowe 21,6 mln ton tego ziarna, czyli o 5 proc. (1 mln ton) więcej niż w poprzednim sezonie.

praca, Ukraina, zatrudnienie Ukraińców w rolnictwie, agrobiznes, wizy

Ukraińcy chcą pracować w Polsce, ale 13 zł za godz. w rolnictwie to za mało

Zniesienie obowiązku posiadania wiz do krajów UE dla obywateli Ukrainy nie spowodowało odpływu tych pracowników z polskiego rynku pracy - podkreślił dla PAP wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Przypomniał, że Ukraińcy muszą...

Oznacza to, że blisko 80 proc. produkcji zostanie sprzedane poza granicami kraju.

Do najważniejszych odbiorców należą m.in. kraje UE. W ubiegłym sezonie ukraińska kukurydza trafiła przede wszystkim do Hiszpanii (2,4 mln ton) oraz Holandii (2,2 mln ton). Polska zakupiła 103 tys. ton.   

Nasz wschodni sąsiad jest też ważnym eksporterem jęczmienia. W bieżącym sezonie wysyłki mogą sięgnąć 4,5 mln ton (-15 proc. r/r). Będzie to jednak 16,5 proc. światowego eksportu tego zboża.

Z kolei z prognozowanym eksportem pszenicy na poziomie 16,7 mln ton Ukraina zajmie szóste miejsce na świecie z udziałem 9,6 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu