Ukraina chce sprzedać więcej zboża. Jest duży popyt na kukurydzę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
18-02-2016,12:55 Aktualizacja: 18-02-2016,18:20
A A A

Ministerstwo rolnictwa w Kijowie podniosło 37 mln ton (o milion) szacunki eksportu zbóż w sezonie 2015/2016 r. To przede wszystkim efekt dużego popytu na kukurydzę ze strony importerów oraz oczekiwanych wysokich zbiorów.  

Eksperci szacują, że wywóz kukurydzy sięgnie 16,7 mln ton, pszenicy 16,5 mln, a jęczmienia 4 mln ton - informuje FAMMU/FAPA. Ukraina sprzedała dotychczas za granicę 24 mln ton zbóż, w tym 11,1 mln ton pszenicy oraz 8,9 mln ton kukurydzy.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa rosnący eksport kukurydzy powinien doprowadzić do redukcji zapasów końcowych z 4,1 do 2,8 mln ton, co nie powinno mieć znaczenia dla krajowego rynku.

produkcja zbożowa na Ukrainie, areał upraw, plonowanie

Na Ukrainie podliczono ubiegłoroczne zbiory

Według ukraińskich służb statystycznych w ubiegłym roku w kraju zebrano 56,96 miliona ton ziarna. To o 6,1 proc. mniej mniej niż rok wcześniej. Spadek produkcji zbożowej był spowodowany przede wszystkim letnią suszą, która szczególnie...

Gorzej jest w sektorze pszenicy. Kłopoty z oziminami (susza w trakcie siewów) sprawiają, że resort zakłada ograniczenia w redukcji zapasów kosztem wywozu, aby nie doprowadzać do zaburzeń w zaopatrzeniu rynku wewnętrznego.

Co prawda szacunki obszarów, na których mogą być konieczne ponowne siewy spadły z 42 do 20 proc., ale pojawiły się problemy z wymrożeniem osłabionych roślin. W przypadku ponownych zasiewów rolnicy prawdopodobnie będą stawiać na kukurydzę.

Ministerstwo nie chce - póki co - podać rządowej oceny  zbiorów, ale analitycy szacują produkcję zbóż ozimych w 2016 r. na 20,7 mln ton wobec 23,4 mln przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj