UE chce walczyć z importem pseudomiodu. Europosłowie przyjęli nowe dyrektywy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2024,9:05 Aktualizacja: 11-04-2024,9:10
A A A

Parlament Europejski przyjął w środę tzw. dyrektywy śniadaniowe, czyli nowe przepisy poprawiające oznaczanie produktów spożywczych, takich jak miód, soki owocowe, dżemy i marmolady.

Nowe regulacje poprawią informacje dla konsumentów, dotyczące składu, nazwy, etykietowania i prezentacji niektórych produktów śniadaniowych.

Przepisy mają przede wszystkim skutecznie walczyć z importem pseudomiodu z krajów spoza UE. Podejrzewa się, że duża część sprowadzanego z krajów trzecich miodu jest fałszowana cukrem, a produkty tego typu pozostają w dużej mierze niewykryte na unijnym rynku. Teraz to ma się zmienić, bo nowe regulacje wprowadzą obowiązek wyraźnego oznaczania kraju pochodzenia miodu. Informacja ta ma być umieszczana z przodu opakowania obok nazwy produktu i zawierać nazwę kraju, z którego miód pochodzi, a nie tylko inoformację czy pochodzi on z UE, czy nie, co ma obecnie miejsce w przypadku mieszanek miodu. W ramach nowych regulacji powstać ma również unijny system identyfikowalności miodu, który w przyszłości zawierać będzie unikalny kod identyfikacyjny produktu, co pozwoli śledzić drogę miodu od producenta do importera.

polska izba miodu, miód, miody, produkcja miodu

Polska Izba Miodu: najczęściej w Polsce kupowany jest miód wielokwiatowy

Najczęściej kupowanym miodem w Polsce jest miód wielokwiatowy, który stanowi aż 80 proc. miodów sprzedawanych w naszym kraju. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują: miód gryczany, spadziowy i akacjowy -...

Lecz miód to nie wszystko. Nowe etykiety mają również w bardziej przejrzysty sposób oznaczać składy soków owocowych, dżemów i marmolady. W przypadku tych pierwszych chodzi przede wszystkim o oznaczenie zawartości cukru, w przypadku tych drugich - minimalnej zawartości owoców oraz kraju ich pochodzenia. W odniesieniu do dżemów i marmolad ogólną zasadą będzie, że aby móc je określić tym mianem, do wyprodukowania 1 kilograma produktu należy będzie użyć co najmniej 450 gramów owoców (500 gramów w przypadku wysokiej jakości dżemu "ekstra").

Po głosowaniu sprawozdawca, austriacki europoseł Alexander Bernhuber powiedział, że jest szczególnie zadowolony z przyjętych działań w celu przeciwdziałania oszustwom związanym z miodem.

"Dzięki tym inicjatywom konsumenci będą lepiej poinformowani, a zarówno pszczelarze, jak i konsumenci będą lepiej chronieni przed fałszowanym miodem" - dodał.

Nowe przepisy aktualizują unijne normy handlowe sprzed ponad 20 lat. Teraz przepisy muszą być formalnie przyjęte przez Radę Unii, po czym nowe prawo zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później. Kraje UE będą musiały stosować nowe przepisy dwa lata po ich wejściu w życie.

Poleć
Udostępnij