Tegoroczna zima najcieplejsza od 100 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Przemysław Molik PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-01-2020,18:45 Aktualizacja: 21-01-2020,22:01
A A A

W regionie Kainuu we wschodniej Finlandii tak ciepłej zimy jak obecnie nie obserwowano od 100 lat. Meteorolodzy wskazują, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi łagodne zimy i trudne warunki drogowe będą zdarzać się coraz częściej.

Według służb meteorologicznych w całej Finlandii początek zimy okazał się cieplejszy niż zazwyczaj. W niektórych regionach panujące obecnie temperatury w okolicach zera stopni Celsjusza są wyższe o nawet 10 stopni od długoletniej średniej.

kleszcze, rumień wędrujący, ugryzienie przez kleszcza, borelioza

Uwaga na kleszcze. Nawet lekki mróz nie robi na nich wrażenia

Dodatnie temperatury tej zimy sprawiają, że kleszcze nie zapadły w stan diapauzy i nadal żerują. Chociaż nie mają aż tak dobrych warunków, by się rozmnażać, nadal szukają żywicieli.   Co gorsza, jeśli przez dłuższy czas nie będzie...
Mimo odnotowywanych tej zimy lokalnych rekordów mrozu różnica temperatur między północną a południową częścią kraju wynosi obecnie ponad 40 stopni. W niedzielę w najdalej wysuniętej na północ miejscowości Utsjoki odnotowano minus 37,7 stopni Celsjusza.

W środkowych i południowych regionach utrzymuje się wyjątkowo jak na styczeń ciepła zima, bezmroźna i bezśnieżna.

Jak donosi lokalny dziennik "Kainuun Sanomat", władze miast Sotkamo oraz Kajaani, stolicy regionu Kainuu, z powodu nadzwyczaj trudnych i niebezpiecznych warunków na śliskich drogach odwołały kursy szkolnych autobusów.

Samorządowcy zalecają, aby mieszkańcy miast nakładali na buty nakładki antypoślizgowe z kolcami i zachowali szczególną ostrożność.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement