Takiej suszy jeszcze nie było. Brakuje miliardów metrów sześciennych wody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2017,14:00 Aktualizacja: 19-11-2017,14:16
A A A

We Włoszech, zmagających się od lata z rekordową suszą, brakuje 60 miliardów metrów sześciennych wody - alarmują eksperci. Obliczyli, że od początku roku w całym kraju spadło o jedną trzecią deszczu mniej niż zazwyczaj.

Ilość wody, jakiej brakuje we Włoszech, odpowiada tej, która jest w największym w kraju jeziorze Garda. Specjaliści z rolniczego związku Coldiretti podkreślili, że niczego Włochy obecnie nie potrzebują bardziej niż deszczu i śniegu, by nawodnić pola i odtworzyć kończące się zasoby wodne.

susza rolnicza, Portugalia, susza, straty w rolnictwie, rolnictwo, klęska suszy

Rekordowa susza w całym kraju, rolnicy są zrozpaczeni

Całe terytorium Portugalii objęte jest suszą, której intensywność sięgnęła rekordowego poziomu. Szacuje się, że już ponad 75 proc. obszarów kraju dotkniętych jest suszą ekstremalną - poinformował przedstawiciel instytucji ds. klimatu....

Jak zauważono, aby całkowicie wysuszone tereny mogły wchłonąć wodę, opady deszczu muszą być długie, stałe i niegwałtowne; ulewy mogą zaś jedynie pogorszyć sytuację doprowadzając do osuwisk ziemi.

Jesień nie przyniosła poprawy, bo i ta pora roku mija głównie pod znakiem suszy.

W Piemoncie była w październiku przyczyną gigantycznych pożarów. Jako dramatyczną określa się sytuację hydrologiczną w centrum Włoch.

Na rzymskim Kapitolu ogłoszono, że w środkowej części kraju opady deszczu latem były mniejsze o 66 proc., a w październiku o blisko 70 proc. To z tego punktu widzenia jedna z najtrudniejszych jesieni w ciągu ostatniego stulecia.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!