Szacunki eksportu pszenicy rosną, ale do wyniku sprzed roku sporo brakuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
17-01-2017,11:45 Aktualizacja: 17-01-2017,12:12
A A A

Biuro rolne FranceAgriMer podwyższyło prognozę wywozu pszenicy miękkiej z Francji w sezonie 2016/17. Spodziewany wolumen wciąż będzie jednak znacznie poniżej wyniku osiągniętego w poprzednim sezonie handlowym.

Szacunek sprzedaży tego zboża poza Unię Europejską został ostatnio podniesiony z 4,7 do 4,8 mln ton. To jednak wciąż aż o 63 proc. mniej niż przed rokiem. Przewidywane wysyłki do państw Wspólnoty nie zmieniły się i wynoszą 6,1 mln ton - informuje FAMMU/FAPA.

likwidacja kaczek i gęsi, Francja, ptasia grypa

Ptasia grypa – Francja likwiduje kaczki i gęsi

Francuskie ministerstwo rolnictwa podjęło decyzję o likwidacji od miliona do dwóch milionów kaczek i gęsi z ponad stu gospodarstw. Ma to związek z coraz bardziej rozszerzającą się epidemią ptasiej grypy spowodowaną przez ptaki...

Francja jest największym w UE producentem pszenicy i zazwyczaj liderem w wywozie. Drastyczny spadek zbiorów w sezonie 2016/17 powoduje znaczne zmniejszenie potencjału eksportowego kraju biorąc pod uwagę straty ilościowe i jakościowe.

Podniesienie prognozy wywozu do krajów trzecich wpłynęło na zmniejszenie zapasów końcowych z 2,7 do 2,6 mln ton (3,3 mln ton przed rokiem).  

FranceAgriMer podniosło prognozowane zbiory jęczmienia na koniec sezonu z 1,9 do 2 mln ton, co wynika z niewielkiego obniżenia spodziewanego eksportu wewnątrzunijnego. W przypadku kukurydzy prognoza zapasów na koniec sezonu spadła z 2,5 do 2,3 mln ton. Przewidywane zbiory nie zmieniły się i mają wynieść zaledwie 11,45 mln ton. To najgorszy rezultat od 26 lat.

Poleć
Udostępnij