Strach przed ASF coraz większy. Płot po obu stronach granicy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2020,9:25 Aktualizacja: 28-01-2020,9:29
A A A

- W związku z zagrożeniem terytorium Niemiec ASF płot zapobiegający migracjom dzikiej zwierzyny planuje się także po polskiej stronie wspólnej granicy - oświadczyła Julia Kloeckner, minister rolnictwa.

Szefowa resortu dodała, że ważne jest, by obok Brandenburgii i Saksonii również Polska zadbała o taką barierę. Nasi zachodni sąsiedzi zaoferowali  udzielenie odpowiedniego wsparcia przez niemiecką państwową Agencję Pomocy Technicznej (THW).

ogrodzenie, Niemcy, ASF, dziki, zaostrzenie przepisów

Niemcy przygotowują się do walki z ASF

Niemieckie Ministerstwo Federalne wprowadziło przepisy, które zezwalają na wznoszenie ogrodzeń i innych barier dla dzików. Obowiązują one wyłącznie w przypadku pojawienia się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tym kraju.  ...

Polityk podkreśliła, że choroba ASF nie pojawiła się dotąd w Niemczech, ale sięgnęła już na odległość niewielu kilometrów od granicy, co czyni prewencję tym bardziej ważną.

- Zarazek przychodzi z zagranicy nie na czterech nogach, lecz na czterech kołach - wskazała Kloeckner. Wymieniła w tym kontekście możliwość zawleczenia ASF przez przywóz produktów mięsnych przez polskich pracowników opiekuńczych oraz przez transgraniczne ćwiczenia Bundeswehry.

Krajowe władze Saksonii zapowiedziały niedawno ustawienie elektrycznego płotu i siatek ochronnych wzdłuż 128-kilometrowej granicy z Polską. Brandenburgia zbudowała już taką barierę mającą 120 kilometrów.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale jego pojawienie się w Niemczech miałoby gospodarcze konsekwencje - zaznacza agencja DPA. Kraj utraciłyby status państwa wolnego od chorób epidemicznych, co mogłoby wstrzymać eksport wieprzowiny na przykład do Azji.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE