Strach przed ASF coraz większy. Na dziki można polować cały rok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2018,12:20 Aktualizacja: 28-02-2018,12:48
A A A

W Niemczech obowiązuje obecnie okres ochronny dla dzików. Rząd w Berlinie ze względu na afrykański pomór świń, który rozszerza się na zachód Europy dopuścił jednak odstrzał tych zwierząt przez cały rok.

W Polsce wirus przekroczył już linię Wisły i zbliża się do naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy zaostrzają zatem środki profilaktyczne i znoszą okres ochronny dla dzików - informuje portal dw.com

asf w polsce, asf u świń, główny lekarz weterynarii, gmina Jabłoń, lubelszczyzna

Wirus ASF znów zaatakował trzodę chlewną. Czwarty raz w tym roku

Czwarte w tym roku (108 łącznie) ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Jabłoń (Lubelskie), w którym utrzymywano 640 świń - poinformował w komunikacie główny lekarz weterynarii. Nowy...

Do tej pory w tym kraju obowiązywał od połowy czerwca do końca stycznia. Gdyby doszło do wybuchu epidemii, przewidziane jest ponadto wprowadzenie dezynfekcji pojazdów. Rozporządzenie musi przejść jeszcze przez Bundesrat, drugą izbę parlamentu.

ASF od kilku lat rozprzestrzenia się przez Rosję, Białoruś, Ukrainę, kraje bałtyckie i Polskę w kierunku Europy Zachodniej. Niemieccy rolnicy obawiają się milionowych strat i zagrożenia egzystencji wielu gospodarstw hodowlanych.

Tamtejsze urzędy są zatem bardzo czujne i na bieżąco monitorują sytuację. - Wydane rozporządzenie jest skutecznym instrumentem odparcia pomoru świń - powiedział Christian Schmidt, minister rolnictwa w rozmowie z "Rheinische Post".

Obrońcy praw zwierząt ostrzegają tymczasem przed masowym wybijaniem dzików i przekonują, że winnymi rozprzestrzeniania się choroby są przede wszystkim ludzie. Eksperci z Instytutu Badań Weterynaryjnych im. Loefflera podczas ubiegłorocznego badania również stwierdzili, że redukcja populacji dzików przez dodatkowe polowania do tej pory była mało skuteczna w walce z ASF.

źródło: dw.com

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu