Słowacki rząd przedłużył do odwołania zakaz importu ukraińskich produktów rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2023,7:55 Aktualizacja: 30-11-2023,8:00
A A A

Rząd Słowacji zdecydował w środę o przedłużeniu zakaz importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Dotychczasowy spis produktów, w którym było np. zboże został rozszerzony i ma obowiązywać do odwołania. Poprzedni słowacki zakaz obowiązywał do końca roku.

Poprzedni słowacki zakaz dotyczył czterech produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Teraz listę rozszerzono o miód, jęczmień, mąkę pszenną, słód, nasiona soi, cukier trzcinowy lub buraczany, otręby, makuchy oraz margarynę i inne stałe tłuszcze roślinne.

Słowacki rząd wprowadził też nowe zasady tranzytu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy przez swoje terytorium. Produkty określone przez ministerstwo rolnictwa mają polegać szczególnym zasadom przejazdu przez terytorium Słowacji i muszą być plombowane. Ministerstwo rolnictwa, które prezentowało na posiedzenie gabinetu Roberta Ficy wniosek o nowe regulacje, podkreśliło, że wynika on m.in. z braku ogólnoeuropejskich decyzji dotyczących napływu ukraińskich towarów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu