Sklepy pełne podrabianej żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Moskwy Anna Wróbel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2017,12:15 Aktualizacja: 16-01-2017,12:49
A A A

Lady sklepowe w Rosji są zapełnione podrabianą żywnością, a władze przymykają oczy na fałszowane produkty - ocenia w poniedziałek rosyjska prasa. Wskazuje, że resorty, w których gestii znajduje się monitoring żywności, od lat spierają się o skalę tego problemu.

W mediach szerokim echem odbiła się niedawna wypowiedź przedstawiciela Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksieja Aleksiejenki. Na prestiżowym Forum Gajdara ogłosił on, że z częściowej kontroli resortu wynika, iż jedna czwarta produktów żywnościowych jest stale podrabiana.

Rosja, embargo, żywność, Putin, Federacja Rosyjska, Moskwa

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku. "Będziemy...

Problem dotyczy "wszystkich rodzajów produktów, z wyjątkiem jednego - jajka podrabiane są tylko w Chinach, a u nas nie" - powiedział Aleksiejenko. Następnie danym tym zaprzeczyła federalna służba ds. nadzoru ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor).

Słowa Aleksiejenki na pewno "nie były przypadkowym przejęzyczeniem się urzędnika", gdyż przytoczył on konkretne przykłady - ocenia w poniedziałek "Moskowskij Komsomolec". "Niezawisimaja Gazieta" komentuje, że "tanie substytuty opanowały krajowy rynek spożywczy, ale urzędnicy głównie imitują jedynie kontrolę jakości produkcji".

Zdaniem "NG" nigdy w poprzednich latach oba resorty i ministerstwo rolnictwa nie ogłosiły danych na temat skali problemu, jakie były choćby trochę zbieżne. Dziennik przypomina, że kiedy na początku zeszłego roku Rossielchoznadzor ocenił, iż udział substytutów wśród krajowych serów sięga 80 procent, Rospotriebnadzor i resort rolnictwa temu zaprzeczyły.
Produkty drobiarskie, jaja inkubowane, jaja, żywe kurczęta, rosja-polska

Rosja może zakazać dostaw produktów drobiarskich z Polski

Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski z powodu ptasiej grypy - poinformował Siergiej Dankwert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).   Wcześniej w...

"Sprzeczność ocen na temat udziału podróbek i substytutów mówi o tym, że brak jest jakichkolwiek dokładnych i obiektywnych danych" - pisze dziennik. Również "Moskowskij Komsomolec" zauważa, że "jeśli chodzi o konkretne liczby, to stanowiska dwóch resortów kontrolnych dość znacznie się różnią".

"Niezawisimaja Gazieta" ocenia, że "substytuty są bardzo ważne dla stabilności społeczno-gospodarczej kraju, ponieważ tworzą złudzenie, że zaopatrzenie w towary jest normalne". Zdaniem dziennika rosyjscy urzędnicy obawiają się, "że walka o jakość żywności doprowadzi w rezultacie do jej deficytu".

"Moskowskij Komsomolec" przytacza raport ogłoszony pod koniec grudnia zeszłego roku przez Wyższą Szkołę Gospodarki (WSzE) w Moskwie. Według ekspertów WSzE na rynku alkoholu udział podrabianych wyrobów stanowi 40 procent, na rynku żywności 10 procent.

Dmitrij Janin, szef zarządu Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Konsumentów powiedział "MK", że udział produktów, jakie nie spełniają wymogów jakości jest obecnie na rynku rosyjskim największy od 10-15 lat.
rosja, cherkizowo, drób, eksport drobiu, handel mięsem, rosja-ue

Rynek UE priorytetem dla rosyjskiego giganta mięsnego

Zakład drobiarski, należący do firmy Cherkizowo, rosyjskiego giganta mięsnego uzyskał zezwolenie na wysyłki mięsa kurcząt do Unii Europejskiej. Unijny rynek jest jednym z priorytetów w planie rozwoju firmy na nadchodzące lata. To nie dziwi...

Według eksperta kraje europejskie przyjmują, że udział podróbek nie powinien przekraczać 5 procent, co nie jest to szkodliwe dla konkurencji na rynku. Wszelkie przekroczenie tego progu świadczy o nieskuteczności działań rządu, by zapobiec masowemu podrabianiu produktów żywnościowych. - Liczba oszustów na rynku jest ogromna, sytuacja jest krytyczna - ocenia ekspert.

Po wypowiedzi Aleksiejenki Rospotriebnadzor przytoczył dane urzędu statystycznego Rosstat. Według nich w okresie od stycznia do listopada 2016 roku udział podrabianych produktów sięgnął 6,6 proc., jeśli chodzi o mięso i drób, 5,8 proc., jeśli chodzi o ryby.

Rospotriebnadzor monitoruje bezpieczeństwo żywności niezależnie od Rossielchoznadzoru. Szef Rospotriebnadzoru pełni jednocześnie funkcję głównego państwowego lekarza sanitarnego Federacji Rosyjskiej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu