Setki tysięcy jaj wciąż znikają ze sklepowych półek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewgenia Manołowa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2017,9:00 Aktualizacja: 15-09-2017,9:19
A A A

Bułgarski resort rolnictwa poinformował o wykryciu toksycznego insektycydu fipronil w jajkach krajowej produkcji. Z dwóch dużych sieci handlowych wycofano blisko pół miliona jajek.

Klientów uprzedzono, by sprawdzali numery jajek i wyrzucali te, które wzbudzają ich podejrzenia. Ministerstwo ostrzega, że jajka mogły przedostać się do mniejszych sklepów. Zlokalizowano trzy farmy, w których wykorzystano toksyczny środek. Wszystkie zostały zamknięte.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skażone jaja, skażony drób, holandia, belgia

Widmo bankructw nad farmerami. Sieci handlowe chcą odszkodowań

Po "aferze fipronilowej" supermarkety chcą odszkodowań od holenderskich producentów jaj. Sprawa może dotyczyć nawet ponad 200 ferm. Hodowcy nie chcą przekazywać pieniędzy sieciom handlowym i sprawy trafiają do sądów.  ...

Według Rumena Porożanowa, ministra rolnictwa w jajkach wykryto ilość fipronilu przekraczającą normy, lecz nie zagrażającą życiu przy konsumpcji. Za niebezpieczne uważa się co najmniej 0,072 mg fipronilu na kg, a w bułgarskich jajkach stwierdzono 0,027 mg.

W sierpniu z magazynów wycofano dwie duże partie jajecznego proszku, pochodzącego z Niemiec i Holandii, łącznie 1,5 tys. kg. Z części importowego proszku wyprodukowano 12,5 tys. kg lodów, które również wycofano ze sklepów.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w UE w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj