Rząd walczy z drożyzną. VAT na produkty spożywcze będzie niższy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2023,13:00 Aktualizacja: 23-03-2023,13:02
A A A

Portugalski rząd obniży podatek VAT na artykuły spożywcze - ogłosił w parlamencie premier Antonio Costa. Wyjaśnił, że decyzja wynika z konieczności ulżenia konsumentom w czasie szybko rosnącej inflacji.

Podczas przemówienia w Zgromadzeniu Republiki, jednoizbowym parlamencie Portugalii, szef rządu przyznał, że ma świadomość, że życie obywateli staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze.

zerowa stawka VAT na żywność, tarcza antyinflacyjna, Piotr Müller, Magdalena Rzeczkowska

"Zerowy" VAT na żywność pozostanie? Decyzja już wkrótce

Rząd w kwietniu powinien zdecydować o ewentualnym przedłużeniu "zerowej" stawki VAT na żywność - poinformował podczas Piotr Müller, rzecznik Rady Ministrów. - W zakresie tarcz antyinflacyjnych podejmujemy decyzje praktycznie z...

Zapowiadając szereg projektów służących obniżeniu kosztów życia, wskazał, że decyzja o obniżeniu podatku VAT na artykuły spożywcze może zapaść jeszcze w marcu.

Obowiązujący w kraju system podatkowy przewiduje trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6 proc., 13 proc. i 23 proc. Najniższa dotyczy podstawowych produktów żywnościowych.

W trakcie debaty parlamentarnej Joaquim Miranda Sarmento, poseł opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej wezwał rząd do uwzględnienia szybko słabnącej siły nabywczej konsumentów. - W ciągu ostatniego roku produkty spożywcze podrożały średnio o 21 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej niż poziom inflacji - zauważył.

Według szacunków lizbońskiego Radia Renascenca, powołującego się na ekonomistów, w przypadku całkowitego zniesienia VAT na podstawowe produkty spożywcze portugalskie gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić średnio ponad 400 euro rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu