Rusza kampania popularyzująca spożycie grzybów uprawnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2017,13:55 Aktualizacja: 31-05-2017,14:10
A A A

Na Węgrzech rusza kampania popularyzująca spożycie grzybów uprawnych. Przez cały czerwiec mieszkańcy będą informowani o ich kulinarnych i spożywczych zaletach.

Narodowa Izba Gospodarki Rolnej (NAK) chce we współpracy z dużymi sieciami handlowymi zwrócić uwagę mieszkańców na dwa najważniejsze rodzaje hodowanych na Węgrzech grzybów: pieczarki i boczniaki.

węgry, truskawki, owoce, wiosenne przymrozki, straty w uprawach,Narodowa Izba Gospodarki Rolnej

Truskawek będzie mniej niż przed rokiem. Owoce będą drogie

Węgierskich truskawek będzie w tym roku mniej niż w ubiegłym, a ich ceny będą wyższe z powodu wiosennych przymrozków - ostrzegają tamtejsi specjaliści. Według szacunków Narodowej Izby Gospodarki Rolnej (NAK) plony truskawek na...

Według NAK potencjał zwiększenia produkcji grzybów na Węgrzech jest bardzo wysoki, a tymczasem mieszkańcy spożywają ich zaledwie 1-1,5 kg rocznie na osobę. Izba jest zdania, że bez większych wysiłków można podnieść popyt dwukrotnie - do 3 kg na osobę.

Obecnie na Węgrzech produkowanych jest rocznie 30-35 tys. ton grzybów o wartości 15-20 mld ft (48 mln euro). 60 proc. idzie na eksport, z czego blisko 60 proc. do Austrii.

Kampania będzie miała w znacznej mierze charakter informacyjny, gdyż według NAK Węgrzy stosunkowo niewiele wiedzą o zastosowaniu grzybów w kuchni - często nie mają na przykład świadomości, że pieczarki można spożywać na surowo, a boczniak może zastępować mięso.

Zdaniem NAK produkcję grzybów na Węgrzech można by bez trudu zwiększyć, gdyż oprócz 18-20 większych ich producentów, na rynku działa jeszcze 400 mniejszych. W sektorze pracuje 4,5 tys. osób.

W następnych miesiącach planowane są kampanie popularyzujące spożycie arbuzów i jabłek.
 
Sandor Font, szef parlamentarnej Komisji Rolnictwa poinformował, że od 6 lat rośnie eksport węgierskich artykułów rolnych (w sumie poszedł w górę w tym czasie o prawie 40 proc.). Jak podkreślił, w 2016 roku miał wartość ponad 8 mld euro przy węgierskiej nadwyżce wynoszącej 3 mld euro.

Według przekazanych przez Fonta informacji na Węgrzech pracuje obecnie w rolnictwie 217 tys. osób, czyli o 27 proc. więcej niż w 2010 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement