Rumunia przedłuża na 30 dni zakaz importu zbóż z Ukrainy. Potem mają obowiązywać licencje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Justyna Prus PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2023,8:40 Aktualizacja: 20-09-2023,8:44
A A A

Ukraińskie zboża nie będą eksportowane do Rumunii przez 30 dni – oświadczył we wtorek minister rolnictwa tego kraju Florin Barbu. W tym czasie Bukareszt i Kijów ustalą precyzyjne warunki, dotyczące restrykcyjnego licencjonowania eksportu.

„Na 30 dni import zboża z Ukrainy zostanie zawieszony” – oświadczył we wtorek na antenie telewizji Digi24 minister rolnictwa Florin Barbu.

Licencjonowany import

„Ukraińskie zboża nie mogą wjechać do Rumunii przez 30 dni” – powiedział Barbu, wyjaśniając, że Bukareszt i Kijów mają w tym czasie ustalić precyzyjny plan licencjonowania importu i będzie on możliwy tylko w uzasadnionych oraz zweryfikowanych przypadkach, np. rolników, którzy udokumentują, że doświadczają deficytu pasz. Odpowiednie licencje będą wydawane po weryfikacji przez resort rolnictwa i służby weterynaryjne po zbadaniu próbek zbóż. Rumuńscy producenci będą też kontrolowani przez władze fiskalne.

ke, komisja europejska, embargo, zakaz, zboże, ukraina, polska, węgry, słowacja, rumunia, bułgaria

Po decyzji KE Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły embargo na ukraińskie zboże. Rumunia wstrzymuje się do 18 września

Po decyzji Komisji Europejskiej, która w piątek nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Rumunia z decyzjami w tej...

O licencje będą mogli się ubiegać jedynie hodowcy trzody chlewnej, producenci rolni i przetwórcy, z wyłączeniem handlowców i pośredników. Po stronie ukraińskiej eksporter również będzie zobowiązany do uzyskania rządowej licencji. Propozycja środków kontroli ze strony Kijowa będzie musiała zostać zaakceptowana przez Komisję Europejską.

Rolnicy apelowali o zakaz

Jak pisze „Newsweek Romania”, jest to efekt rozmów pomiędzy resortem rolnictwa i stowarzyszeniami rumuńskich rolników, którzy domagali się przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy.

Po ogłoszeniu w piątek przez Komisję Europejską decyzji o nieprzedłużaniu embarga na import z Ukrainy kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy, Rumunia nie przedłużyła zakazu, ale jako warunek przywrócenia importu wskazała osiągnięcie precyzyjnych ustaleń ze stroną ukraińską w sprawie kontroli eksportu. Celem tych działań jest ochrona krajowego rynku rolnego.

Stowarzyszenia zrzeszające rolników w sobotę zaapelowały do władz o jednostronne wprowadzenie zakazu importu czterech zbóż z Ukrainy.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!