Rosja importuje coraz mniej jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2015,10:10 Aktualizacja: 14-12-2015,11:02
A A A

Rosyjski import jabłek w sezonie 2014/2015 wyniósł 817 tys. ton i był aż o 32 proc. mniejszy niż we wcześniejszym roku handlowym, kiedy ten wielki kraj sprowadził 1,2 mln ton owoców.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) prognozuje, że w sezonie 2015/2016 Rosja kolejny raz ograniczy przywóz jabłek, tym razem o 5 proc. do 780 tys. ton - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Taki wynik oznacza spadek aż o 35 proc. w porównaniu z dwoma sezonami wcześniej.  

zapasy jabłek, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek

Zapasy jabłek w Unii mniejsze niż przed rokiem. U nas też

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) podało najnowsze informacje o stanie zapasów jabłek w wybranych krajach Unii Europejskiej. 1 listopada zapasy jabłek w 10 prezentowanych krajach Wspólnoty były...

Na coraz mniejsze dostawy wpływać będzie sytuacja ekonomiczna w kraju. Niższe dochody mieszkańców przekładają się - co zrozumiałe - na niższą konsumpcję. Dodatkowo deprecjacja rubla wpływa na wzrost cen jabłek. Zgodnie z danymi USDA w październiku owoce były o 30 proc. droższe niż przed rokiem.  

Spadkom stawek nie sprzyja mniejsza o 1,2 proc. produkcja jabłek w Rosji. Eksperci szacują ponadto, że spożycie tych owoców w trwającym od lipca sezonie wyniesie 1,73 mln ton i będzie o 3,9 proc. niższe niż w poprzednim.

Jeśli przewidywania amerykańskich analityków potwierdzą się zmniejszyć się również może zainteresowanie polskimi jabłkami na wschodzie Europy. Rosja - po wprowadzeniu embarga w sierpniu 2014 roku - m.in. na kraje Unii Europejskiej zwiększyła import owoców z Białorusi, Serbii i Azerbejdżanu o 97 proc. do 527 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu