Rolnicy zablokują przejścia graniczne. Nie chcą taniego zboża z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewgenia Manołowa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2022,11:15 Aktualizacja: 27-07-2022,11:31
A A A

Bułgarscy producenci zboża protestują przeciw taniemu importowi z Ukrainy. Zdecydowali, że będą blokować drogi i lądowe przejścia graniczne, przez które przejeżdżają ciężarówki z ziarnem.

Ilija Prodanow, wiceprzewodniczący stowarzyszenia poinformował, że w założeniu ukraińskie zboże ma przechodzić przez Bułgarię tranzytem, ale w rzeczywistości jego część pozostaje w kraju i uderza w interesy miejscowych producentów.

eksport ziarna z Ukrainy, rynek zbóż, Stambuł, Ołeksandr Kubrakow, Siergiej Szojgu

Ukraińskie zboże popłynie w świat. Porozumienie podpisane!

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech...

Chodzi nie tylko o pszenicę i słonecznik, lecz także o jęczmień. Prodanow podkreślił, że środki ochrony roślin, wykorzystywane w Ukrainie, są tanie, niebezpieczne i zakazane w UE. Dodał, że dokonywany import bez odpowiedniej fitosanitarnej kontroli jest niebezpieczny dla bułgarskich konsumentów.

Według przedstawicieli rolników w minionych tygodniach do Bułgarii trafiło około 280 tys. ton nasion słonecznika, które po przetworzeniu w kraju, trafia na rynek jako produkt bułgarski.

Bułgaria jest znaczącym eksporterem zboża. W magazynach wciąż przechowuje się 2 mln ton pszenicy z ubiegłego roku, a nowe plony, choć niższe od ubiegłorocznych, szacowane są na ok. 6 mln ton. - To trzykrotnie więcej niż wynosi krajowa konsumpcja - poinformował Prodanow, apelując do resortu rolnictwa o ochronę rodzimych producentów i wstrzymanie nielegalnego według niego importu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu