Rolnicy w Ukrainie mają wiele potrzeb. A czas goni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2022,12:55 Aktualizacja: 14-04-2022,13:08
A A A

Ukraina złożyła wniosek do Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) o pomoc Unii Europejskiej dla sektora rolnego. Pilnie potrzebuje nasion, nawozów, sprzętu i oleju napędowego do maszyn rolniczych.

Poinformował o tym Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Zwrócił ponadto uwagę na fakt, że termin udzielenia pomocy ma znaczenie, gdyż Ukraińcy muszą w ciągu najbliższych kilku tygodni dokonać zasiewów przed tegorocznym okresem wegetacyjnym.

wojna w Ukrainie, głód na świecie, kukurydza, zboża, spichlerz świata

Rosyjska inwazja na Ukrainę spotęgowała widmo głodu

Na konferencji latynoamerykańskiej regionalnej organizacji FAO, odbywającej się w stolicy Ekwadoru Quito, głównym tematem stało się spotęgowane przez rosyjski najazd zbrojny na Ukrainę zagrożenie niedożywieniem lub głodem milionów...

"Ukraina jest często określana mianem spichlerza Europy i świata. Jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Kilka krajów na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest uzależnionych od dostaw z Ukrainy, a wojna zagraża kluczowym dostawom. Pomoc dla Ukrainy w tym zakresie można przekazywać na dwa sposoby. Jako darowizny bezpośrednie lub przekazać krajowym organom ochrony ludności, które mogą włączyć je do oferty pomocy państwa w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Dzięki temu ERCC może ułatwić uzgodnienia logistyczne niezbędne do szybkiego dostarczenia pomocy. W związku z tym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie powyższej informacji członkom państwa organizacji" - napisał w wystąpieniu do rolniczych organizacji Ireneusz Leśnikowski, zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ERCC ułatwia oraz wspiera logistykę i transport 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Utworzono trzy węzły: w Polsce, Rumunii i na Słowacji, które są w stanie obsłużyć i pomóc w dostarczeniu dużych ilości zaopatrzenia na Ukrainę, zarówno ciężarówkami, jak i pociągami.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj