Rada UE przedłużyła zawieszenie na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2023,14:00 Aktualizacja: 25-05-2023,14:05
A A A

Rada UE, czyli państwa członkowskie Wspólnoty, przyjęła w czwartek rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne. Jak ustaliła PAP, jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

"Niesprowokowana i nieuzasadniona wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie wywarła druzgocący wpływ na gospodarkę tego kraju. Przedłużenie autonomicznych środków handlowych jednoznacznie wesprze Ukrainę, a jednocześnie zapewni UE sposób ochrony rynku wewnętrznego przed znacznym wzrostem importu niektórych produktów rolnych" - powiedział Johan Forssell, szwedzki minister ds. handlu zagranicznego, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

protest, bruksela, ukraina, handel, wpr

Rolnicy z państw UE, w tym Polski, protestowali w Brukseli. Chcą wsparcia w związku z liberalizacją handlu z Ukrainą

Rolnicy z państw UE, w tym Polski, protestowali we wtorek w Brukseli w pobliżu siedzib Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Domagają się m.in. zwiększenia wsparcia dla rolników oraz reformy unijnej Wspólnej...

Niemal dokładnie rok temu Unia Europejska przyjęła pierwsze rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Zawieszone zostały wszystkie te taryfy celne, które wcześniej nie były jeszcze zliberalizowane. Zawieszenie taryf dotyczyło owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi.

W czwartek Rada UE przedłużyła obowiązywanie tych ram prawnych, które jednocześnie - jak tłumaczył wcześniej komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski - pozwalają na uruchomienie klauzuli bezpieczeństwa, aby utrzymać zakaz importu na pszenicę, kukurydzę, rzepak i ziarno słonecznikowe.

"Gdyby tego rozporządzenia nie było, od 5 czerwca obowiązywałby wolny import z Ukrainy prawie wszystkich zbóż bez ceł. To byłaby bardzo zła sytuacja dla polskich rolników" - powiedział 10 maja Wojciechowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu