Ptasia grypa znów atakuje. Jest kolejny przypadek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2017,10:30 Aktualizacja: 01-07-2017,12:10
A A A

Na farmie w gminie Brillon, w departamencie Nord na północy Francji, odnotowano przypadek bardzo zaraźliwej odmiany ptasiej grypy. Podjęto kroki by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa H5N8.

"Strefy ochrony i nadzoru zostały ustanowione w promieniu od trzech do 10 km od farmy i w strefach tych zakazany jest transport "wszystkich zagrożonych zwierząt, by jak najszybciej zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa" - czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

asf, ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach, służby weterynaryjne, bioasekuracja

Ptasia grypa minęła, trwa walka z ASF

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomiast stale wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików - poinformował prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

Przypadek zarażenia wirusem H5N8 stwierdzono w miejscowości położonej zaledwie 15 km od innego ogniska choroby, które w czerwcu wykryto na zachodzie Belgii w mieście Tournai.

Od początku czerwca w Belgii odnotowano 11 przypadków ptasiej grypy.

W styczniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że jest w stanie najwyższej gotowości z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy.

Od września 2016 roku przypadki zarażenia wirusem odnotowano w 40 krajach.

Sytuacja pogorszyła się w grudniu 2016 roku, kiedy odnotowano nagły i gwałtowny wzrost zachorowań.

Z tego powodu WHO zwróciła się do wszystkich krajów, by wykrywały oraz jak najszybciej informowały o przypadkach ptasiej grypy.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!