Ptasia grypa powróciła po 8 latach do Francji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
01-12-2015,12:25 Aktualizacja: 01-12-2015,13:10
A A A

Francuskie władze weterynaryjne potwierdziły wystąpienie ogniska wysoko zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1 w małym, przydomowym gospodarstwie w departamencie Dordogne w Akwitanii w południowo-zachodniej części kraju.

Zakażone stado składało się z kurcząt brojlerów i kur niosek. Padły 22 ptaki, a 10 kolejnych sztuk ubito - informuje FAMMU/FAPA. Wprowadzono również strefy zapowietrzoną i zagrożoną oraz inne środki ochronne wymagane na mocy unijnej dyrektywy.

ptasia grypa, wirus podtypu H7N7, dolna saksonia

Ptasia grypa wróciła do Niemiec

Na fermie przemysłowej fermie kur niosek w Herzlake w Dolnej Saksonii stwierdzono nowy przypadek wirusa wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H7N7. W stadzie liczącym ponad 20 tys. niosek zanotowano 50 przypadków śmiertelnych - informuje...

Stephane le Foll, minister rolnictwa podkreśla, że spożycie mięsa, jaj i innych produktów drobiowych jest bezpieczne. Szef resortu zarządził uruchomienie krajowego planu zwalczania ptasiej grypy, który obejmuje również monitorowanie dzikiego ptactwa w regionie zakażenia.

Po potwierdzeniu ogniska ptasiej grypy, niektóre kraje np. Egipt i Japonia wprowadziły tymczasowy zakaz importu drobiu i produktów drobiowych z Francji.

Jest to pierwszy przypadek ptasiej grypy we Francji od 2007 r. Szczep H5N1 spowodował w ostatnich latach znaczne straty u drobiu w Azji i na Bliskim Wschodzie. Od 2003 r. zanotowano w 15 krajach 650 przypadków zachorowań wśród ludzi. Śmiertelność wynosiła ok. 60 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj