Pszenica jest w dobrej kondycji. Pogoda sprzyja uprawom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
28-04-2016,13:35 Aktualizacja: 28-04-2016,14:20
A A A

Dzięki łagodnej zimie uprawy pszenicy w Unii Europejskiej są w dobrym stanie, choć pewne problemy pojawiły się w Polsce. We Wspólnocie zapowiada się urodzaj, ale ubiegłoroczny rekord nie zostanie pobity.  

W dobrej kondycji są plantacje pszenicy we Francji, co jest wynikiem korzystnej aury wiosną, łagodnej zimy i ostatnich deszczów. Areał tego zboża w tym kraju jest najwyższy od 81 lat i wynosi 5,2 mln ha - informuje FAMMU/FAPA.

pszenica ozima, azot, nawożenie azotem, rsm

Druga dawka azotu w uprawie pszenicy ozimej

Część rolników wykonało już nawożenie pszenicy ozimej azotem w drugim terminie, a część przeprowadza je teraz. O plonie zbóż decydują trzy składowe plonu: obsada kłosów, liczba ziarniaków w kłosie i masa tysiąca ziaren...

Według Strategie Grains, Francja zbierze 39 mln ton pszenicy miękkiej, ODA ocenia je na 38,5 mln ton. Obie prognozy są jednak niższe od nie notowanego wcześniej wyniku z 2015 roku wynoszącego ponad 40 mln ton.

Zbiory tego zboża w Niemczech są obecnie prognozowane na 26,1 mln ton - o 1,7 proc. mniej w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem. Jest to jednak więcej od średniej z ostatnich 5 lat wynoszącej 25 mln ton.

Równie dobrze sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, która jest trzecim unijnym producentem pszenicy zwyczajnej. Według ekspertów ADAS, brytyjska pszenica ozima rozwija się w normalnym tempie.

W Polsce natomiast uprawy pszenicy ucierpiały w wyniku epizodów mrozu w pierwszym kwartale, co może oznaczać konieczność przesiewów pszenicy ozimej na powierzchni około 7-8 proc. upraw - oceniają analitycy Sparks. Nieoficjalne prognozy zbiorów tego zboża w naszym kraju wynoszą obecnie około 11,2 mln ton (-4 proc. r/r).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj