Pszenica drożeje mimo ogromnych zbiorów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
08-02-2017,14:15 Aktualizacja: 08-02-2017,14:39
A A A

W ubiegłym tygodniu ponownie - mimo ogromnej podaży po ubiegłorocznych rekordowych zbiorach - rosły ceny rosyjskiej pszenicy. Do umocnienia stawek przyczynił się silny popyt na to zboże.  

W ostatnim przetargu egipski importer rządowy GASC zakupił 410 tys. ton rosyjskiej pszenicy. Oferty od tego dostawcy były najbardziej konkurencyjne cenowo. Egipt jest w tym sezonie handlowym największym odbiorcą ziarna z tego wielkiego kraju. Na ostatnie wzrosty stawek wpłynęło ponadto umocnienie się rubla w relacji do dolara amerykańskiego - informuje FAMMU/FAPA.

Produkty drobiarskie, jaja inkubowane, jaja, żywe kurczęta, rosja-polska

Rosja może zakazać dostaw produktów drobiarskich z Polski

Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski z powodu ptasiej grypy - poinformował Siergiej Dankwert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).   Wcześniej w...

Pod koniec ubiegłego tygodnia tona pszenicy o zawartości 12,5 proc. białka z dostawą na luty w portach Morza Czarnego kosztowała 186 dolarów, czyli o dolara więcej niż 7 dni wcześniej. Nie zmieniły się natomiast ceny kukurydzy - 175 dolarów za 1000 kilogramów.   
 
Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie podało, że od 1 lipca 2016 r. do 25 stycznia br. Rosja wyeksportowała 22,1 mln ton zbóż (w tym 17,2 mln ton pszenicy), czyli o 0,7 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu sezon wcześniej.
 
Według ekspertów w południowych rejonach kraju pojawiło się ryzyko strat mrozowych w uprawach pszenicy ozimej ze względu na brak wystarczającej pokrywy śnieżnej. Według synoptyków, w najbliższym czasie w regionach Rostowa, Stawropolu oraz Krasnodaru oczekiwane są mrozy, które mają utrzymywać się przez kilka tygodni.

Ceny pszenicy (ziarno klasy trzeciej łącznie z kosztami dostawy) w europejskiej części kraju spadły w ostatnim czasie o 25 rubli za tonę do 10.625 rubli (ok. 177 dolarów).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu