Premier Francji proponuje rolnikom ustępstwa m.in. ws. pestycydów i żywności z importu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2024,8:50 Aktualizacja: 02-02-2024,8:54
A A A

Wstrzymanie planu dotyczącego redukcji pestycydów, wzmocnienie kontroli żywności z importu i silniejsze egzekwowanie przepisów chroniących producentów żywności przed zaniżaniem cen - takie środki zapowiedział w czwartek premier Francji Gabriel Attal w odpowiedzi na protesty rolników.

Na konferencji prasowej premier ogłosił kolejny zestaw działań, których celem jest wyjście naprzeciw postulatom rolników, od tygodni prowadzących blokady w różnych częściach kraju. Attalowi towarzyszyli ministrowie rolnictwa, gospodarki i ekologii: Marc Fesneau, Bruno Le Maire i Christophe Bechu.

francja, protest, protest rolników, giełda spożywcza

Policja aresztowała 18 francuskich rolników, którzy chcieli zablokować giełdę spożywczą

Francuska policja aresztowała 18 rolników, którzy próbowali zablokować giełdę spożywczą w podparyskim Rungis, uważaną za największy na świecie targ świeżych produktów rolnych - poinformowała w środę agencja...

Uczciwe ceny dla rolników

Wśród zapowiedzianych kroków znalazło się wzmocnienie przepisów Egalim, których celem było zagwarantowanie producentom żywności uczciwych cen ich produktów i zapobieżenie nieuczciwym praktykom dystrybutorów. Protestujący rolnicy uważają, że prawo to, przyjęte w latach 2018 i 2021 jest egzekwowane w niewystarczającym stopniu. Minister gospodarki zapowiedział, że wielkie sieci handlowe zostaną skontrolowane pod tym kątem.

Kolejnym ustępstwem rządu jest wstrzymanie planu Ecophyto, którego celem jest zmniejszenie zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku. Attal zapewnił, że w sprawie pestycydów Paryż nie będzie wykraczał poza regulacje unijne. "Nie ma sensu zabraniać we Francji pestycydów zanim takie decyzje nie zapadną na szczeblu Unii Europejskiej" - powiedział premier.

"Nie" dla umowy z Mercosur

Jednocześnie zapowiedział wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa żywności importowanej, aby zapewnić, że nie będzie w tych produktach pozostałości pestycydów zabronionych we Francji czy Unii Europejskiej. W szczególności, Francja zabroni importu owoców i warzyw wyprodukowanych z użyciem środka owadobójczego Thiacloprid.

Ponadto premier wykluczył zgodę Francji na porozumienie o wolnym handlu między UE a organizacją gospodarczą Mercosur, w skład której wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Mercosur uważana jest za najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej.

Attal zapowiedział, że cel "suwerenności żywnościowej" zostanie zapisany w prawie francuskim. Przyznał, że rozwiązanie problemów wymaga dalszych prac na szczeblu Unii Europejskiej, w szczególności jeśli chodzi o umowy o wolnym handlu.

francja, protest rolników, protest, ue

Organizatorka protestów rolników we Francji: nie musimy być karmieni importowaną żywnością

Za działaniami Unii Europejskiej wobec rolników stoi przekonanie, że mieszkańców Europy należy żywić importowanymi produktami. Sprzeciwiamy się takiemu myśleniu - mówi w rozmowie z PAP w Brukseli Veronique Le Floc'h,...

Premier wyraził przekonanie, że złożone przez niego obietnice uspokoją nastroje, ale też zastrzegł, że rząd prowadzi w tej sprawie dalsze prace.

Nowa forma mobilizacji

Dwie organizacje rolnicze: największa centrala związkowa FNSEA oraz Młodzi Rolnicy zaapelowały po wystąpieniu Attala o zawieszenie blokad. Szef Młodych Rolników Arnaud Gaillot wezwał na konferencji prasowej do "wstrzymania blokad i przejścia do nowej formy mobilizacji".

Od połowy stycznia trwają we Francji wystąpienia rolników, protestujących w obliczu spadających dochodów, rosnących kosztów - np. energii, obciążeń biurokratycznych, w tym wynikających z regulacji unijnych, a także konkurencji w postaci żywności importowanej z zagranicy.

Pierwszą reakcją władz była zapowiedź ograniczenia biurokracji i wstrzymania planów wzrostu podatku na olej napędowy dla pojazdów rolniczych, ale rolnicy uznali te kroki za niewystarczające. Protest farmerów uznano za pierwszy poważniejszy kryzys, przed którym stanął nowy premier - Attal objął stanowisko 9 stycznia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu