Porozumienie w sprawie przedłużenia liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Jest "hamulec bezpieczeństwa" dla produktów rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2024,8:40 Aktualizacja: 09-04-2024,8:41
A A A

W poniedziałek Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły nowe wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia "środków handlowych" dla Ukrainy, czyli liberalizacji handlu z tym krajem. W celu ochrony unijnych rolników przewidziano "hamulec bezpieczeństwa" w przypadku drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu.

PE i negocjatorzy belgijskiej prezydencji w Radzie UE uzgodnili zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

premier, tusk, ukraina, granica

Tusk: nie zablokuję granicy z Ukrainą w sytuacji, kiedy rozstrzygają się jej losy

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę w Krakowie, że nie zablokuje granicy z Ukrainą w sytuacji, w której w ciągu miesięcy rozstrzygają się jej losy. "Ale jeśli chodzi o konkurencję zboża ukraińskiego, to ja coś robię" -...

W przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, projekt rozporządzenia gwarantuje, że Komisja może podjąć szybkie działania i "nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne".

W ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników hamulec bezpieczeństwa może zostać uruchomiony dla drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Negocjatorzy zgodzili się wydłużyć okres referencyjny wykorzystywany jako podstawa do uruchomienia tego automatycznego środka ochronnego. Oznacza to, że jeśli przywóz tych produktów przekroczy średnią wielkość odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym 2022 i 2023 r., cła zostaną ponownie nałożone.

Parlament i Rada UE będą teraz jeszcze musiały formalnie zatwierdzić wynegocjowane porozumienie. Parlament prawdopodobnie zagłosuje nad rozporządzeniem podczas drugiej sesji plenarnej w kwietniu.

Poleć
Udostępnij