Polska pozwana do Trybunału UE ws. importu biopaliw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2016,15:30 Aktualizacja: 26-05-2016,15:44
A A A

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z wprowadzonymi w polskim prawie ograniczeniami dotyczącymi importu niektórych biopaliw i surowców do ich produkcji.

Według Komisji polskie prawo "nie jest w pełni zgodne z prawem UE".

produkcja biopaliw w polsce, Adam Stępień, Krajowa Izba Biopaliw

W branży biopaliw zajdą duże zmiany. Rolnicy czekają na nowe regulacje

Rynek biopaliw w Polsce czekają duże wyzwania. Branża liczy więc na rządowe wsparcie w związku z wdrażaniem unijnej dyrektywy ILUC oraz na zrównanie stawki podatku VAT na olej rzepakowy niezależnie od jego przeznaczenia. - Propozycja rządowa...
- Po pierwsze, paliwa mogą być przedmiotem obrotu tylko wtedy, gdy wprowadzono szczegółowe wymogi dotyczące paliw, lecz prawo polskie nie przewiduje takich wymogów dla hydrorafinowanego oleju roślinnego - biopaliwa, które jest importowane do Polski - wyjaśniła Komisja.

Kolejne zastrzeżenie dotyczy tego, że polskie przepisy traktują preferencyjnie podmioty działające na rynku paliw, które zaopatrują się co najmniej w 70 procentach w biopaliwa - płynne lub gazowe paliwa transportowe produkowane z biomasy - u polskich producentów, oraz w przypadku gdy biopaliwa są produkowane głównie z surowców pochodzących z niektórych krajów.

- Takie preferencyjne traktowanie stanowi dyskryminację producentów biopaliw i producentów surowców z innych krajów - uważa KE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj