Połowa terytorium Bawarii zagrożona kornikiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2018,15:20 Aktualizacja: 17-08-2018,16:11
A A A

Według ministerstwa leśnictwa Bawarii, około połowa terytorium tego niemieckiego kraju związkowego stanowi obecnie strefę zagrożenia kornikiem - informuje niemiecki dziennik "Die Welt".

Rok 2018 jest już czwartym kolejnym, w którym występuje masowe rozmnażanie się tego szkodnika.

W ciągu trzech poprzednich lat notowano pojawianie się corocznie trzech nowych pokoleń, a w roku bieżącym może ich być nawet cztery, jeśli pogoda będzie nadal ciepła i sucha - obawiają się eksperci.

kornik drukarz, Puszcza Białowieska, wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej, drzewa

Kornik drukarz zbierany w Puszczy Białowieskiej na kilogramy

W ciągu zaledwie trzech dni leśnicy na terenie Nadleśnictwa Białowieża odłowili aż 164 litrów kornika drukarza. To zapowiada kolejny, ciężki rok dla puszczańskich świerków. Początek wiosennej rójki kornika drukarza przypada na...
Jak zaznacza ministerstwo leśnictwa, jedynym środkiem zaradczym jest natychmiastowa wycinka zaatakowanych drzew i wywożenie ich z lasu - w tydzień lub najpóźniej w dwa tygodnie po wykryciu na nich kornika.

Drzewa mniej uszkodzone trafiają do składów mokrych, gdzie systematyczne zraszanie wodą topi znajdujące się pod korą larwy i chrząszcze, uniemożliwiając ponadto rozwój grzybów. Dobrą jakość drewna da się w ten sposób utrzymywać przez lata.

Wycinkę prowadzi się w Bawarii przy pomocy maszyn Harvester, zdolnych ściąć i zamienić w pięciometrowej długości pnie 70 drzew dziennie.

Mimo sprzyjających warunków meteorologicznych, rozmiary plagi kornika nie są w tym roku w Bawarii tak duże, jak się obawiano.

Rok 2017 był pod tym względem najgorszy, a w obecnym liczba wykrytych zaatakowanych drzew jest o około 30 proc. mniejsza.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj