Polak szefem komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2017,10:40 Aktualizacja: 25-01-2017,10:44
A A A

Europoseł Czesław Siekierski został ponownie wybrany przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Wyboru dokonano przez aklamację.

Eurodeputowany będzie pełnił tę funkcję przez 2,5 roku, do końca kadencji PE - informuje Grupa EPL.

- Na drugą połowę kadencji przypadają wyjątkowo ważne prace w komisji rolnictwa. Dokonujemy m.in. przeglądu śródokresowego, który w ramach tzw. omnibusu niejako dokona oceny wdrażania reformy Wspólnej Polityki Rolnej przyjętej w grudniu 2013 r. - podkreśla Czesław Siekierski.

mleko, ceny mleka, mleko w proszku, nadprodukcja mleka, bruksela, komisja europejska

Rolnicy wyszli na ulice. Mleko na chodnikach

Setki kilogramów mleka w proszku pokryły chodniki i fasady instytucji unijnych w Brukseli, gdy protestujący rolnicy rozsypali je z ciągników i ładowarek. Chcieli w ten sposób wywrzeć presję na UE, by ta efektywniej ich...
W jego ocenie, wyjątkowo ważne są również prowadzone już działania na rzecz uproszczenia WPR, które "należy do trzech priorytetowych działań, obok zewnętrznych porozumień handlowych i ich skumulowanego wpływu na sytuację rolnictwa europejskiego oraz ograniczenia sytuacji kryzysowych na podstawowych rynkach spowodowanych w dużej mierze embargiem rosyjskim".

- Kolejnym ważnym kierunkiem naszych prac są przygotowania do czekającej nas reformy WPR po roku 2020. Prace te muszą być poprzedzone konsultacjami społecznymi, tak z konsumentami jaki i rolnikami oraz pracami studialno-eksperckimi, które zdiagnozują sytuację, i na podstawie, których oraz wspomnianego przeglądu śródokresowego będzie można stworzyć założenia reformy po roku 2020 - wyjaśnia Siekierski.

trzoda chlewna, pogłowie, opłacalność produkcji

To będzie trudny rok dla producentów trzody chlewnej

Producenci i hodowcy trzody chlewnej z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) są zachęcani do zmiany profilu swoich gospodarstw. W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziano nawet specjalne dopłaty dla chętnych - informuje...
- Będą one następnie przedmiotem dalszych prac instytucji europejskich, konsultacji krajowych, związkowych, spółdzielczych i innych. Komisja Rolnictwa będzie nadal zabiegać o utrzymanie odpowiedniego budżetu na WPR, aby wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność naszego rolnictwa na rynkach światowych, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w ujęciu krajowym i europejskim - dodaje.

Uprawnienia i obowiązki Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE (AGRI) obejmują następujące obszary polityki: wspólna polityka rolna (WPR), zdrowie i dobrostan zwierząt, zdrowie roślin, jakość produktów rolnych, leśnictwo i agroleśnictwo. Poza pracami legislacyjnymi, komisja AGRI monitoruje wdrażanie WPR oraz inne ważne kwestie takie jak bezpieczeństwo żywnościowe.

W tym zakresie współpracuje ściśle z Komisją Europejską, Radą UE oraz innymi instytucjami UE i z zainteresowanymi stronami.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement