Płacą ponad 25 tysięcy złotych za kilogram grzybów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2017,8:15 Aktualizacja: 05-11-2017,8:53
A A A

Białe trufle osiągnęły we Włoszech rekordową cenę 6 tysięcy euro (ponad 25 tysięcy złotych) za kilogram. Dane te pochodzą z giełdy w Albie na północy, która wyznacza ceny na krajowym rynku. Powodem znacznego ich wzrostu są pogodowe anomalie tego roku.

Związek włoskich rolników Coldiretti zauważył, że pobite zostały rekordy z ostatnich lat: 5000 euro za kilogram w 2012 r. i 4500 euro w 2007.

trufla, grzyby, trufla letnia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Polscy naukowcy wyhodowali na plantacjach trufle

- To duży sukces, bo po 8 latach badań udało się na tyle podpatrzeć naturę, że w tym roku w uprawach po raz pierwszy pojawiły się owocniki trufli letniej (Tuber aestivum) - ocenił prof. Zbigniew Sierota. Naukowiec z Katedry Leśnictwa i Ekologii...
Gleba, w której rosną i dojrzewają trufle - przypomnieli eksperci - powinna być chłodna i wilgotna, a takich warunków brakowało w ostatnich miesiącach.

Na północy, między innymi w Piemoncie susza utrzymuje się także tej jesieni. W niektórych rejonach deszcz nie padał od czterech miesięcy.

W związku z inauguracją sezonu zbioru trufli poinformowano, że we Włoszech zajmuje się tym oficjalnie 200 tysięcy osób. Zbieracze ci są dostawcami do sklepów i restauracji.

Obroty tej branży szacuje się na pół miliarda euro rocznie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu