Oziminy w dobrej kondycji, ale ryzyko strat mrozowych nadal realne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
13-02-2017,11:15 Aktualizacja: 13-02-2017,12:11
A A A

Według rosyjskiego ministra rolnictwa, w kraju nie odnotowano dotychczas większych strat w uprawach pszenicy ozimej. Według Hydrometcentre zła kondycja roślin odnotowywana jest tylko na ok. 3 proc. areału.

Jesienią nawilgocenie gleb było dobre i oziminy weszły w okres zimowy w całkiem dobrym stanie. W najbliższym czasie nie można jednak wykluczyć wystąpienia niskich temperatur - nawet do minus 20 C. W drugiej połowie lutego eksperci Hydrometcentre będą dysponowali już szczegółową analizą kondycji upraw - informuje FAMMU/FAPA.

Rosja, produkcja wieprzowiny, trzoda chlewna,

Rosja produkuje coraz więcej wieprzowiny

Wieprzowina w Rosji staje się coraz bardziej popularna. Wraz ze wzrostem produkcji tego rodzaju mięsa zwiększyło się jego spożycie  - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.   Produkcja i...

Dotychczas wszystko wskazuje, że produkcja w kolejnym sezonie będzie udana. Powierzchnia upraw pszenicy ozimej na zbiór w 2017 roku jest szacowana na 17,4 mln ha, wobec 16,3 mln ha rok wcześniej. Według SovEcon, rosyjska produkcja zbożowa w 2017 r. może wynieść 114 mln ton, w tym 70 mln ton pszenicy.

Trochę mniej optymistyczne są natomiast oceny niezależnych analityków. Według IKAR mrozy w południowych rejonach kraju stwarzają ryzyko dla pszenicy ozimej. Analitycy podkreślają, że w rejonach Rostowa i Krasnodaru, ważnych obszarach upraw, brak jest wystarczającej pokrywy śnieżnej mogącej chronić rośliny przed ujemną temperaturą.

Obszar, na którym występuje ryzyko strat mrozowych, jest szacowany na 400-500 tys. ha w regionie pierwszego miasta oraz 300-400 tys. ha w okolicach drugiego.

Poleć
Udostępnij