Nowa żywność. Szarańcza i świerszcze na stołach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2022,12:20 Aktualizacja: 28-02-2022,12:24
A A A

W Unii Europejskiej dopuszczone do obrotu są trzy gatunki owadów - informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S).

W swoim serwisie informacyjna Inspekcja tłumaczy co to jest "nowa żywność". Chodzi o żywność i jej składniki, które nie były spożywane na znaczną skalę w Unii Europejskiej przed 15 maja 1997 r. (kiedy weszły w życie pierwsze przepisy w sprawie nowej żywności w UE).

Pustynna szarańcza, afryka wschodnia, Jutta Urpilainen

Szarańcza pustoszy uprawy. Unia spieszy z pomocą

UE przeznaczy dodatkowe 15 mln euro na wsparcie ONZ i krajów partnerskich w walce z jedną z najgorszych od dekad plag szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej - poinformowała Jutta Urpilainen, unijna komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego....

"Obejmuje m.in. produkty pozyskiwane z nowych źródeł czy wyprodukowane za pomocą nowych technologii i procesów produkcyjnych, a także wyroby tradycyjnie spożywane poza UE. Nowa żywność może być wprowadzana na rynek w Unii Europejskiej, pod warunkiem że wydano na nią zezwolenie i została wpisana do unijnego wykazu" - wskazuje IJHAR-S.

A w tym wykazie znajdują się aktualnie 3 rodzaje owadów:

  • mącznik młynarek (Tenebrio molitor) - suszone larwy
  • szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) - mrożona, suszona i sproszkowana
  • świerszcz domowy (Acheta domesticus) - mrożony, suszony i sproszkowany

"W wykazie nowej żywności wskazano warunki jej stosowania, dodatkowe wymagania dotyczące etykietowania oraz informacje o ochronie danych" - podkreśla Inspekcja.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement