Niższy VAT na mleko, jaja i drób

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
12-01-2017,13:45 Aktualizacja: 12-01-2017,14:16
A A A

Na Węgrzech obniżono od początku roku podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób. Ministerstwo rolnictwa nie wykluczyło przy okazji dalszych redukcji w przyszłości.

Od 1 stycznia 2017 roku VAT na mięso drobiowe oraz jaja spadł w tym kraju z 27 do 5 proc., a na świeże mleko z 18 do 5 proc. Istvan Nagy, sekretarz stanu w resorcie ocenił, że przeciętna rodzina w ciągu roku zaoszczędzi dzięki temu 25-30 tys. forintów (356-427 zł) - informuje FAMMU/FAPA.  

gęsina, gęsi, eksport gęsiny, drób, mięso, handel drobiem

Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami

Polska jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że co druga eksportowana ze Wspólnoty gęś pochodzi właśnie z naszego kraju. W 2015 r. wolumen eksportu mięsa i podrobów z gęsi z Polski...

Polityk zaznaczył, że obniżka jest częścią dłuższego procesu redukowania VAT-u na podstawowe artykuły żywnościowe. Jak podkreślił, rozpoczął się on już od ubiegłorocznego obniżenia stawki na świeżą wieprzowinę z 27 do 5 proc. W przyszłości redukcje objąć mogą ryby, warzywa i owoce czy chleb. Dziennik "Magyar Idoek" podał natomiast, że obniżki mogłyby dotyczyć śmietany, twarogu i podrobów wieprzowych.

Według Nagy'a sektor wieprzowiny był w kryzysie, ale po obniżce VAT spożycie tego mięsa wzrosło, co przełożyło się na wyższe stawki skupu. Dzięki temu poprawiła się z kolei sytuacja hodowców.

Tibor Melykuti, szef Organizacji Branżowej i Rady Producentów Mleczarskich zauważył jednak, że producenci domagali się obniżenia VAT-u nie tylko na świeże mleko, ale także na UHT i ESL. Dodał, że świeże mleko stanowi tylko 20 proc. spożywanego surowca. Dlatego należałoby obniżyć VAT także na wymienione inne mleka, twaróg i śmietanę.

Węgierscy producenci mleka przeprowadzili w 2016 roku kilka protestów przeciwko niskim cenom skupu oraz sprowadzaniu taniego surowca. Wskazywali, że sieci handlowe importują i sprzedają zagraniczne produkty mleczne po zaniżonej cenie, co zagraża ich pozycji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu