Minister rolnictwa Litwy: port w Kłajpedzie jest gotowy do przejęcia kontroli nad ukraińskim zbożem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2023,17:05 Aktualizacja: 03-10-2023,17:09
A A A

Port w Kłajpedzie jest gotowy do przejęcia kontroli nad ukraińskim zbożem – oświadczył minister rolnictwa Litwy Kestutis Navickas, komentując wtorkowe porozumienie w sprawie przeniesienia dotychczasowej kontroli zboża z Ukrainy, które jedzie w tranzycie przez Litwę, z granicy ukraińsko-polskiej do litewskiego portu.  

„Port w Kłajpedzie jest gotowy do przejęcia części ruchu tranzytowego i cieszę się, że współpraca transgraniczna w celu ułatwienia procedur przekraczania granicy zakończyła się sukcesem i jest korzystna dla Ukrainy” – powiedział Navickas, którego cytuje komunikat resortu.

minister, telus, zboże, ukraina, litwa, tranzyt, porty, kontrole

Od środy Litwa ma kontrolować zboże tranzytowane z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę - od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego - poinformował we wtorek minister rolnictwa i...

W ocenie ministra porozumienie, które osiągnęli szefowie resortów rolnictwa Litwy, Polski i Ukrainy, „to ważny krok naprzód i wielkie wsparcie dla Ukrainy, która bardzo potrzebuje skutecznych korytarzy solidarności”.

Navickas już podpisał deklarację, na mocy której Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (VMVT) w pełni przejmuje państwową kontrolę nad zbożem przewożonym tranzytem przez Litwę.

Tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę i Litwę był tematem wtorkowego spotkania szefów resortu rolnictwa trzech krajów. Uzgodniono, że od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu