Miliony jabłek gniją w sadach. Nie ma chętnych do zbiorów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2019,10:00 Aktualizacja: 23-10-2019,10:06
A A A

W brytyjskich sadach zgnije w tym roku 16 milionów ton jabłek. To przede wszystkim efekt braku pracowników sezonowych, którzy wcześniej zbierali owoce.

We wrześniu niedobór takich osób zwiększył się do 16,3 proc., a ponad 4 tys. miejsc pracy nie obsadzono w ostatnich 12 miesiącach - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na portal Fruitnet.com.

Piotr Müller, komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, phil hogan, mateusz morawiecki, wpr po 2020 roku

Rolnicy nie mogą stracić na brexicie

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Philem Hoganem, komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich omówił kwestie WPR po 2020 r. i przedstawił kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na komisarza. Hogan podczas...

Według najnowszych danych organizacji brytyjskich producentów jabłek i gruszek BAP wynika, że z drzew nie zabrano 1147 ton jabłek. Zbiory są w szczytowym etapie, a do ich fatalnych wyników doszło z powodu niepewności pracowników sezonowych, jaki będzie ich status po 31 października (miała to być ostateczna data brexitu).

Brytyjscy sadownicy i ogrodnicy bardzo zależą od pracowników sezonowych z krajów Unii przy zbieraniu owoców i warzyw, bo miejscowi stanowią ułamek chętnych do tej pracy.

Firmy werbunkowe obawiały się wcześniejszego wyjazdu pracowników z Wysp, którzy nie chcieli mieć komplikacji związanych z twardym brexitem. Z kolei Ali Capper, szef działu ogrodnictwa w NFU uważa, że w związku z brakiem siły roboczej firmy ogrodnicze zaczną inwestować zagranicą.

Z powodu braku rąk do pracy ucierpiały nie tylko najbardziej popularne owoce. Zmalały też mocno zbiory jagód i grzybów.

W związku z trwającym od dawna spadkiem liczby pracowników sezonowych organizacja brytyjskich rolników NFU prowadzi kampanię na rzecz przywrócenia zawieszonego w 2013 r. programu sprowadzania ich spoza Unii do pracy w rolnictwie.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij