Litwa zwiększyła eksport mięsa halal

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
22-01-2016,11:40 Aktualizacja: 22-01-2016,12:32
A A A

W minionym roku Litwa wyeksportowała 420 ton wołowiny wyprodukowanej zgodnie zasadami uboju rytualnego. Stanowiło to około 11 proc. całego mięsa wołowego wywiezionego z tego kraju (3770 ton).

Blisko 100 ton sprzedano do Libanu, 50 ton do Egiptu, a reszta trafiła do społeczności żydowskich oraz muzułmańskich w innych krajach Unii Europejskiej - informuje FAMMU/FAPA.

Okazuje się, że handel wołowiną tego rodzaju z krajami Wspólnoty przynosi większe zyski (wyższe ceny, niższe koszty transportu oraz szerszy kanał dystrybucji) niż w przypadku wywozu poza Unię.

W najbliższych latach eksport wołowiny pochodzącej z uboju rytualnego z Litwy może dalej wzrastać dzięki prowadzonym rozmowom handlowym z wieloma krajami trzecimi. Kończą się obecnie negocjacje z Iranem, trwają z Marokiem, ale ten rynek jest mniej atrakcyjny ze względu na oferowane ceny niż choćby w Bośni i Hercegowinie, Kosowie czy Albanii.

Litwini podkreślają, że również kraje z półwyspu arabskiego mogą okazać się znaczącym rynkiem zbytu na wołowinę halal. W rozwoju kontaktów w tym regionie brakuje jednak naszym sąsiadom wystarczającej liczby ambasad bowiem obecne w tych państwach placówki konsularne nie posiadają odpowiednich uprawnień do prowadzenia takich negocjacji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj