Koncerny spożywcze nas oszukują. Będzie zmiana unijnego prawa?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2017,8:00 Aktualizacja: 28-07-2017,6:35
A A A

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie wykluczył w czwartek wprowadzenia nowego unijnego prawa o jakości żywności. Jak zaznaczył, wszyscy konsumenci w UE mają prawo mieć dostęp do produktów tej samej jakości.

Na wspólnej konferencji prasowej Juncker i przybyły z wizytą do Brukseli premier Słowacji Robert Fico przekonywali, że oferowanie w niektórych krajach artykułów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach jest problemem, który trzeba rozwiązać w Brukseli.

zakupy, żywność, podwójne standardy jakości żywności, Rumunia

Protestują przeciwko podwójnym standardom żywności

Rumunia wezwała w środę władze Unii Europejskiej do przeciwdziałania podwójnym standardom, jakie stosują firmy spożywcze sprzedające różnej jakości produkty pod tą samą marką w krajach zachodniej i wschodniej Europy. Rumuński minister...
- Nie podoba mi się idea, w której w UE mogłaby istnieć druga kategoria mieszkańców. Chcemy, aby Słowacy nie otrzymywali żywności i innych produktów gorszej jakości. To całkowicie nieakceptowalne. Razem pracujemy nad tym, by to zmienić - powiedział Juncker.

KE ma opublikować we wrześniu specjalne wytyczne dotyczące prawodawstwa unijnego związanego z jakością i bezpieczeństwem żywności, które mają pomóc państwom w walce z ewentualnymi nieuczciwymi praktykami producentów.

Juncker powiedział, że nie wyklucza, iż niezbędne będzie w przyszłości wprowadzenia nowego unijnego prawa dotyczącego jakości żywności. - Nie mówię, że tak się stanie, ale nie wykluczam tego - zaznaczył szef KE.

Fico powiedział, że w sprawie podwójnej jakości żywności występował na brukselskim spotkaniu nie tylko reprezentując Słowację, ale także z upoważnienia pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej. - Dla mnie ważne jest to, iż KE i jej szef rozumieją, że problem istnieje - powiedział.

Słowacja, żywność gorszej jakości, żywność, wstrzymanie importu produktów spożywczych

Słowacja grozi wstrzymaniem importu żywności

Słowacja zagroziła we wtorek wstrzymaniem importu produktów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach, jeśli Komisja Europejska nie podejmie bardziej zdecydowanych działań...
Zaznaczył, że nie jest jego rolą ocenianie, co powinna w tej sprawie robić konkretnie KE. - Nie interesuje mnie, czy kot jest czarny, czy biały. Ma po prostu łapać myszy. Oczekujemy tylko, żeby KE uznała, że jest to poważny problem - powiedział.

- Drodzy koledzy z zagranicy. Jeśli sądzicie, że to śmieszny problem, jak zareagowalibyście na to, (...) że identyczne produkty w jednym kraju zawierają wieprzowinę, a w innym coś w rodzaju kurczaka za tę samą cenę. To jest poważny, europejski problem. To nie jest sprawa tylko słowacka. Mówię o 65 mln osób żyjących w krajach V4. Nie możemy tolerować, że austriacka czekolada ma w Austrii przy tej samej cenie lepszą jakość niż na Węgrzech, w Polsce, Czechach i na Słowacji - dodał Fico.

Juncker powiedział na zakończenie konferencji, że słowaccy konsumenci mają prawo otrzymywać produkty tej samej jakości co inni konsumenci w UE. - Wszyscy konsumenci mają te same prawa w Europie, ponieważ maja tę samą godność - podsumował.

żywność, jakość żywności, sieci handlowe, węgry, słowacja, czechy

Podwójne standardy jakości. Na wschodzie UE jest gorsza żywność?

Węgry i Słowacja zwrócą się do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych w celu wyeliminowania "podwójnych standardów jakości" stosowanych przy sprzedaży artykułów żywnościowych na wschodzie i...
Kwestia sprzedawanych w Europie Środkowej produktów spożywczych gorszej jakości niż w Europie Zachodniej była tematem spotkania Grupy Wyszehradzkiej w marcu tego roku w Warszawie.

- Dostrzegamy poważny problem, który pojawia się z jakością żywności sprzedawanej na terenie UE i nierównością traktowania poszczególnych rynków. W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, aby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował - powiedziała wtedy premier Beata Szydło.

Dodała też, że V4 występuje "z apelem do Komisji Europejskiej, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie".

polska izba mleka, agnieszka maliszewska, produkty mleczarskie, jakość produktów mleczarskich, przetwory mleczne

Podwójne standardy jakości? Nie w produktach mlecznych

Polskie produkty nabiałowe spełniają najwyższe normy jakościowe, czego dowodem są certyfikaty najbardziej prestiżowych instytucji audytorskich na świecie - zapewnia Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka. Na wniosek Słowacji i...
Premier Czech Bohuslav Sobotka mówił wtedy o "podwójnej jakości" produktów spożywczych w krajach Europy Zachodniej i w naszym regionie. - Komisja nie docenia tego problemu, a to jest błąd. Uważam, że dzisiejsze spotkanie będzie budzikiem dla KE i poświęci ona więcej uwagi temu problemowi - powiedział wtedy.

Premier Węgier Viktor Orban przekonywał, że mieszkańcy Europy Środkowej są "drugorzędnymi" obywatelami UE, jeśli chodzi o jakość żywności.

- Naszym obywatelom należy podać pełną informację o tym, jakiej jakości produkty żywnościowe mogą kupić w naszych sklepach. Muszą być utworzone do tego przez Komisję Europejską gwarancje prawne - podkreślił w marcu premier Węgier.

Fico zaznaczył z kolei wtedy, że problem podwójnej jakości żywności "to niebezpieczny problem polityczny. - Obywatele UE nie mają takiego samego dostępu do artykułów spożywczych wysokiej jakości - powiedział. Wezwał KE do "reakcji na oszustwa".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu