Komisja Europejska przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2023,9:55 Aktualizacja: 26-11-2023,10:41
A A A

Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków, aby wesprzeć dalszy eksport ukraińskich produktów rolnych na rynek światowy - napisała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji.

Z radością przyjęłam otwarcie przez Ukrainę korytarzy humanitarnych, które pozwoliły na kontynuację eksport przez Morze Czarne - zaznaczyła von der Leyen.

„Aby wesprzeć te wysiłki, Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów” - zapewniła.

Przewodnicząca KE zauważyła, że z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.

ukraina, zełenski, prezydent, zboże, eksport, porty, korytarz zbożowy

Prezydent Zełenski: otrzymamy okręty do eskortowania "korytarza zbożowego"

Ukraina otrzyma od swoich partnerów okręty wojennych w celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom w „korytarzu zbożowym” na Morzu Czarnym - ogłosił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas drugiego międzynarodowego...

Dodała, że w październiku br. Ukraina wyeksportowała 4,6 mln ton zbóż – 3,6 mln ton drogą morską i kolejny 1 mln ton koleją i ciężarówkami.

Portal Ukrainska Prawda, zamieszczając list Ursuli von der Leyen informuje, że Litwa zapowiedziała przeznaczenie w tym roku dwóch milionów euro na inicjatywę „Zboże z Ukrainy”, zaś wczoraj Finlandia ogłosiła przeznaczenie 3 mln euro na wsparcie eksportu ukraińskiego zboża do krajów najbardziej od niego zależnych i rozminowywanie pól na Ukrainie.

Prezydent Szwajcarii Alain Berset podczas odbywającego się w sobotę szczytu "Zboże z Ukrainy" poinformował, że Szwajcaria przekaże Ukrainie dodatkowo 100 mln euro na wsparcie tej inicjatywy.

W sobotę w Kijowie odbył się drugi szczyt międzynarodowej inicjatywy "Zboże z Ukrainy", którego celem jest wsparcie światowego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez usprawnienie eksportu z Ukrainy, mimo rosyjskich blokad.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu