Komisarz UE: korytarze solidarnościowe dla ukraińskiego zboża zadziałały

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2022,13:05 Aktualizacja: 21-09-2022,13:57
A A A

W ocenie Janusza Wojciechowskiego, szefa unijnego rolnictwa korytarze solidarnościowe dla ukraińskich płodów rolnych zadziałały. Ziarno zza wschodniej granicy nie miało zatem większego wpływu na rynek UE.

Rolnicy w Polsce i innych krajach ściany wschodniej UE wskazywali, że ich rynki są zalewane przez zboże czy rzepak z Ukrainy, wypierając ich produkty i wpływając na ceny w skupach.

izby rolnicze krajów Grupy Wyszehradzkiej, Memorandum Praskie, KRIR, wojna w Ukrainie

Pomoc Ukrainie konieczna. Ale produkty stamtąd powinny trafiać na rynki trzecie

Odrzucenie ograniczeń w stosowaniu pestycydów czy też zwiększenie limitu pomocy de minimis na podstawową produkcję rolną - to m.in. postulaty rolników ze wschodniej części Europy. Odbyło się posiedzenie przedstawicieli izb rolniczych...

Temat m.in. konieczności skutecznego przekierowywania płodów rolnych z ogarniętej wojną Ukrainy na rynki trzecie był też ostatnio na opisywanym przez nas spotkaniu izb rolniczych Grupy Wyszehradzkiej. Do sprawy odniósł się Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa przedstawiając liczby.

"Korytarze solidarnościowe UE zadziałały, eksport ziarna z Ukrainy drogą lądową wzrósł z 200 tys. ton w marcu do 3 mln ton w sierpniu. Od kwietnia do sierpnia Ukraina wyeksportowała korytarzami 11,6 mln ton ziarna + 3 mln ton przez Morze Czarne. Największy wkład Polski i Rumunii" - napisał polityk na Twitterze.

Jak dodał, większość tego eksportu, wynoszącego w sumie ponad 14 mln ton, trafiła do państw Afryki i Azji.

"Na rynek UE 5,4 mln ton, w tym na rynek polski 1,7 mln ton, głównie kukurydzy. Wielkość eksportu na rynek UE zbliżona do poziomu sprzed wojny, bez negatywnego wpływu na rynek” - stwierdził szef unijnego rolnictwa.

Przy okazji dyskusji w innym temacie podkreślił ponadto, że Polska jest wśród pierwszych 7 krajów z zatwierdzonymi planami strategicznymi i 25 miliardami euro funduszy dla rolników na najbliższe 5 lat. "97 proc. gospodarstw nareszcie otrzyma dopłaty bezpośrednie powyżej średniego poziomu w UE. I to jest teraz najważniejsze" - podsumował komisarz Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij