Kolejne produkty rolne trafią bez ceł na unijny rynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2022,13:40 Aktualizacja: 09-06-2022,13:43
A A A

Więcej mołdawskich śliwek, winogron i innych produktów rolnych powinno wkrótce trafić na rynki europejskie bez ceł - poinformowała na konferencji prasowej w Brukseli Miriam Garcia Ferrer, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu.

- Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji dotyka nie tylko gospodarkę Ukrainy, ale także jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku Mołdawię. Dzisiejsza decyzja, o podwojeniu siedmiu kwot na eksport kluczowych produktów rolnych z Mołdawii, jest namacalnym znakiem solidarności UE - oświadczyła z kolei Ursula von der Leyen, szefowa KE.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa ma natomiast nadzieję, że ten bezprecedensowy środek wesprze w krótkim czasie mołdawskich producentów w złagodzeniu niektórych presji rynkowych. Zachęcił jednocześnie, by w dłuższej perspektywie Mołdawianie inwestowali w moce przetwórcze i produkcję o wyższej wartości dodanej.

- Dalsze podnoszenie jakości ich produktów pomoże wzmocnić pozycję mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy technicznej w tym zakresie - zadeklarował polityk.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj