KE zapewnia, że chce porozumienia z USA w sprawie TTIP

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2016,21:00 Aktualizacja: 29-08-2016,21:12
A A A

Komisja Europejska, która w imieniu rządów państw UE prowadzi negocjacje ws. umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym z USA, zapewniła w poniedziałek, że ma odnowiony mandat do prowadzenia rozmów i jest gotowa sfinalizować porozumienie przed końcem roku.

- Piłka wciąż jest w grze. Rozmowy są w kluczowej fazie, na stole są propozycje w sprawie niemal wszystkich rozdziałów (porozumienia) - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

TTIP, Unia Europejska, umowa handlowa, rolnictwo, żywność, wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel

Fiasko negocjacji USA-UE w sprawie umowy TTIP?

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto...
To reakcja na słowa wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) de facto zakończyły się fiaskiem.

Jak poinformował Schinas, szef KE Jean-Claude Juncker podczas ostatniego szczytu unijnego pytał każdego z przywódców europejskich, czy jest za, czy przeciw prowadzeniu rozmów z Amerykanami ws. TTIP. - Komisja jeszcze raz otrzymała mandat, by zakończyć te negocjacje - relacjonował rzecznik.

Zapewnił, że Komisja jest gotowa zamknąć porozumienie przed końcem roku. Zastrzegł, że nie może być przy tym mowy o poświęcaniu europejskich standardów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa żywności czy ochrony danych osobowych.

Sejm, umowa handlowa, USA, Kanada, Unia Europejska, uchwała Sejmu

TTIP i CETA w Sejmie. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie uchwał

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie poselskich projektów uchwał ws. umów handlowych UE z USA - TTIP i Kanadą - CETA. Oznacza to, że trafią one do sejmowej komisji ds. UE. Inicjatorzy uchwał chcą m.in. większego udziału państw...
Rzecznik zapowiedział, że odpowiedzialni za sprawy handlowe unijni ministrowie będą mieli okazję dokonać przeglądu postępu w negocjacjach podczas wrześniowego, nieformalnego spotkania w Bratysławie.

Gabriel, który jest równocześnie szefem współrządzącej w Niemczech SPD, a także ministrem gospodarki, mówił, że Europejczycy nie mogą podporządkować się amerykańskim żądaniom. - Nie ma żadnego postępu - ocenił. Według niego podczas 14 tur rozmów dotyczących 27 rozdziałów umowy obu stronom nie udało się wypracować "żadnego wspólnego tekstu".

Projekt umowy TTIP jest w SPD kwestią bardzo kontrowersyjną. Część tej partii obawia się obniżenia standardów ochrony pracowników i wzmocnienia uprawnień kierownictw firm. 17 września w kilku niemieckich miastach mają odbyć się demonstracje przeciwko TTIP.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej CDU popierają szybkie zawarcie umowy handlowej między UE i USA.

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, jak oficjalnie nazywana jest umowa TTIP, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Docelowo ma sięgać o wiele dalej niż dotychczasowe umowy handlowe, polegające jedynie na redukcji stawek celnych. Układ w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych, a także wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu