KE będzie rozmawiała z belgijskim władzami na temat przypadków ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: RS/PAP | redakcja@agropolska.pl
15-09-2018,11:25 Aktualizacja: 15-09-2018,11:33
A A A

"Władze belgijskie ogłosiły wczoraj, że stwierdziły dwa pojedyncze przypadki afrykańskiego pomoru świń u dwóch martwych dzików znalezionych w lesie w regionie Etalle" - powiedziała rzeczniczka Komisji na konferencji prasowej.

 
Jak dodała, zespół ekspertów KE w ten weekend spotka się z belgijskimi służbami. Natomiast w poniedziałek Andriukaitis będzie rozmawiał z przedstawicielami rządów Flandrii i Walonii.

 
ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki.

 
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) informuje, że ogniska ASF pojawiały się w Europie i obu Amerykach od lat 50. do lat 80. ubiegłego stulecia. W 2007 roku choroba dała o sobie znać w Gruzji, skąd przeniosła się do krajów sąsiednich i zaatakowała Europę Wschodnią.

 
W Azji pierwszy przypadek ASF wykryto na fermie trzody chlewnej na rosyjskiej Syberii, a na początku sierpnia br. stwierdzono obecność tej choroby na północnym wschodzie Chin.

 
W Polsce ASF wykryto w 2014 r.

Poleć
Udostępnij