Kandydaci na unijnych komisarzy odpowiedzieli na pisemne pytania PE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2019,11:25 Aktualizacja: 28-09-2019,11:34
A A A

Kandydaci na unijnych komisarzy odpowiedzieli na pisemne pytania PE. Polski kandydat na komisarza Janusz Wojciechowski podkreśla, że Europa musi stać się neutralnym węglowo kontynentem, dlatego potrzeba też długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich.

W sprawie wyrównania dopłat kandydat na komisarza ds. rolnictwa pisze, że celem jest zapewnienie "minimalnego poziom ujednolicenia wartości wszystkich należności najpóźniej do 2026 roku".

Zamieszczone na stronach internetowych kilkunastostronicowe odpowiedzi każdego z kandydatów na komisarzy dotyczą ich niezależności, działań w zakresie zapewnienia równowagi płci, ale też konkretnych wyzwań w obszarach, którymi mają się oni zajmować.

Wojciechowski nie będzie miał łatwo. Najpierw pytania, później głosowanie

Janusz Wojciechowski, który stara się o objęcie funkcji unijnego komisarza ds. rolnictwa będzie musiał odpowiedzieć na szereg trudnych pytań europosłów. Przesłuchanie zaplanowane na wtorek, 1 października potrwa trzy godziny. Najpierw...

Kandydatka na wiceszefową KE ds. wartości i przejrzystości Viera Jourowa podkreśliła w odpowiedziach, że praworządność będzie nadal jedną z najważniejszych spraw, którymi zajmie się nowa Komisja Europejska. Zapowiada, że będzie zdeterminowana w swoich działaniach, ale jednocześnie będzie równo traktowała państwa członkowskie.

- Dopilnuję, aby w przypadku zagrożenia praworządności podjęto szybkie i proporcjonalne działania. Mamy do dyspozycji szereg narzędzi. Oprócz art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Komisja powinna również w pełni wykorzystywać swoje uprawnienia w przypadku naruszenia prawa UE - pisze w odpowiedzi dotyczącej tej tematyki. Wskazuje, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE ma w tej sprawie "kluczowe znaczenie, a także nakłada nowe obowiązki".

Jourova wskazuje, że UE musi poświęcić uwagę prowadzonym procedurom z art. 7 (prowadzone są wobec Polski i Węgier), aby uzyskać zamierzony efekt. Zapowiada, że będzie też pracować nad unijnym mechanizmem zapobiegającym łamaniu praworządności.

Ten temat porusza też w swoich odpowiedziach kandydat na komisarza ds. sprawiedliwości Didier Reynders. - Będę przewodził pracom Komisji mającym na celu zapewnienie przestrzegania praworządności w całej Unii, w koordynacji z wiceprzewodniczącym KE ds. wartości i przejrzystości. Musimy wzmocnić kulturę praworządności wśród ogółu społeczeństwa - napisał.

Z kolei Wojciechowski, pisząc o koniecznych reformach w swoim obszarze, wskazał na konieczność zapewnienia nowoczesnej, efektywnej, ale jednocześnie uproszczonej polityki. - Musimy stać się kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla i poradzić sobie ze zmianami klimatu; potrzebujemy długoterminowej wizji naszych obszarów wiejskich - zaznaczył.

Margrethe Vestager,  Ursula von der Leyen, janusz wojciechowski, komisja europejska, marek sawicki

Sawicki wierzy w Wojciechowskiego. Na pewno sobie poradzi

- Janusz Wojciechowski, polski kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa doskonale sobie poradzi. Nie bardzo rozumiem dlaczego kompetencje komisarza są przenoszone - mówi poseł Marek Sawicki (PSL). Ursula von der Leyen, przyszła przewodnicząca...

Zwrócił uwagę, że zapowiedziany przez szefową KE Ursulę von der Leyen "Zielony Ład" stawia przed UE ambicję, by Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem, zachowała swoje środowisko naturalne i poszła w kierunku zerowych zanieczyszczeń. - Europejskie rolnictwo i Wspólna Polityka Rolna muszą odgrywać kluczową rolę w tym procesie - zwrócił uwagę.

Wojciechowski opowiedział się w swoich odpowiedziach za kontynuowaniem unijnej polityki zawierania umów o wolnym handlu z krajami trzecimi. Jak zaznaczył, unijny sektor rolno-spożywczy korzysta z możliwości, jakie otwiera międzynarodowy handel przez dodatkowy dostęp do rynków w innych państwach. Zastrzegł przy tym, że potrzeba takie kalibracji porozumień, żeby zapewnić ochronę szczególnie wrażliwym sektorom.

Kandydat na komisarza ds. rolnictwa pisze też o konieczności wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw czy "uczciwej dystrybucji" środków na rolnictwo. W kontekście dopłat bezpośrednich przypomina, że połowa beneficjentów to gospodarze mający mniej niż 5 hektarów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu