Kamera w każdej ubojni. Pierwszy taki dekret w Europie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2022,12:55 Aktualizacja: 24-08-2022,13:00
A A A

Centrolewicowy rząd Pedro Sancheza zobowiązał działające na terenie Hiszpanii ubojnie do montażu kamer, dzięki którym będzie można kontrolować warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta.

Zatwierdzony podczas posiedzenia rady ministrów w Madrycie dokument przewiduje, że monitoring pozwoli ochronić zwierzęta hodowlane przed złym traktowaniem przed ubojem, co ma zapewnić gwarancje bezpieczeństwa żywnościowego dla konsumentów.

kontrole ubojni, IJHARS, tusze wołowe, tusze wieprzowe

Ubojnie pod kontrolą inspekcji jakości handlowej. Znamy wyniki z 2021 roku

Ponad 190 ubojni trzody chlewnej i blisko 70 ubojni bydła było w zeszłym roku objętych nadzorem Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) w zakresie klasyfikacji tusz. Odbywa się to w ramach systemu EUROP, mającego...

Jak powiedział Alberto Garzon, minister ds. konsumentów zatwierdzony dekret jest pierwszym tego rodzaju prawem na terenie Unii Europejskiej.

Polityk wyjaśnił, że na podstawie nowych przepisów władze Hiszpanii będą mogły zlecać dodatkowe inspekcje w ubojniach, wobec których istnieje domniemanie, że popełniane są nadużycia np. podczas przetrzymywania zwierząt lub uboju.

Szef resortu wyjaśnił, że nowe prawo dotyczy zarówno ubojni dużych zwierząt hodowlanych, jak i drobiu.

Dodał, że placówki będą mieć od 12 do 24 miesięcy, w zależności od wielkości zakładu, na dostosowanie się do nowych przepisów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu