Już wiadomo, ile podejrzanego mięsa z Polski trafiło na hiszpański rynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2019,11:55 Aktualizacja: 02-02-2019,12:01
A A A

Służby sanitarne Hiszpanii poinformowały w piątek, że na rynek tego kraju trafiło 367 kg mięsa chorych krów z Polski. Partie te dystrybutorzy skierowali do trzech wspólnot autonomicznych.

Jak poinformowała w komunikacie Hiszpańska Agencja ds. Konsumpcji, Bezpieczeństwa Spożywczego i Żywienia (Aecosan), inspektorzy sanitarni potwierdzili już, że wyeksportowane z polskiej ubojni mięso chorych krów trafiło do Kraju Basków, aglomeracji Madrytu, a także na Baleary.

mięso, bydło, krowy, nielegalny ubój bydła, wołowina, Czechy

Czeski minister rolnictwa zaleca rodakom unikanie wołowiny z Polski

Minister rolnictwa Czech Miroslav Toman poinformował w piątek, że na czeski rynek trafiło podejrzane mięso z Polski. - Nie wierzę w polski system kontroli - oświadczył. Zaapelował, aby Czesi sprawdzali pochodzenie spożywanego mięsa i unikali tego z...
- Władze sanitarne tych wspólnot autonomicznych zostały już zobowiązane do działań służących przejęciu z rynku partii chorego mięsa (…). Chodzi łącznie o 367,58 kg skażonej wołowiny wyeksportowanej z Polski - ujawnił Aecosan.

W piątek hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że mięso chorych krów zostało wyprodukowane w sposób nielegalny w jednej z polskich ubojni w okresie pomiędzy 10 a 14 stycznia br.

Hiszpański resort zdrowia ujawnił, że choć otrzymał informację o potencjalnych odbiorcach zakażonej wołowiny z Polski tylko w trzech regionach, to w ramach krajowego systemu ostrzegania wydał alert do władz sanitarnych wszystkich 17 wspólnot autonomicznych. Każda z nich otrzymała zalecenie zniszczenia przejętego mięsa chorych krów z Polski.

Jan Krzysztof Ardanowski, wołowina, mięso, ubój, nielegalny ubój

Ardanowski: podejmę prace nad zmianą systemu nadzoru żywności

W ciągu kilku tygodni przedstawię Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności, tak by sytuacja z nielegalnym ubojem nie powtórzyła się - powiedział PAP minister rolnictwa...
W piątek dzienniki "El Periodico" i "El Confidencial" napisały, że choć władze sanitarne Hiszpanii mają dokładne dane dotyczące terminów wysyłki zakażonego mięsa oraz jego odbiorców, to nadal nie udało się inspektorom przejąć nielegalnie wyprodukowanych w Polsce partii.

Wskazały na skuteczność służb sąsiedniej Portugalii, które w czwartek przejęły i zniszczyły 99 kg skierowanego do tego kraju mięsa chorych krów z Polski.

W czwartek Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk poinformował, że rzeźnia z powiatu Ostrów Mazowiecka, w której dokonywano nielegalnego uboju, została zamknięta, a jej właściciel poniesie odpowiedzialność karną. Wyjaśnił, że zakażone mięso trafiło na 10 zagranicznych rynków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj