Inwestorzy nadal zainteresowani naszą częścią Europy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2016,15:10 Aktualizacja: 17-05-2016,15:36
A A A

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że utrzymuje się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na najważniejszych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.

W pierwszym kwartale 2016 r. zainwestowano w tych krajach łącznie 1,4 mld euro. Wynik o 5 proc. słabszy w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. to jednak nieznaczna zniżka na tle 14-procentowego spadku aktywności odnotowanego w całej Europie.

Catherine L. Mann, Mateusz Morawiecki, raport OECD

Polska potrzebuje inwestycji w infrastrukturę

W Polsce utrzymuje się solidny wzrost gospodarczy, bezrobocie spada, ale niezbędne są dalsze inwestycje w infrastrukturę, aby poprawić poziom życia Polaków i jakości środowiska - stwierdza OECD w swoim najnowszym Przeglądzie Gospodarczym...
Aktywność w ubiegłym kwartale była również wyższa od średniej rocznej liczonej od 2007 r., która wynosi 1,2 mld euro.

W okresie 12 miesięcy kończących się w pierwszym kwartale 2016 r. w regionie przeprowadzono transakcje na blisko 7 mld euro. To wynik podobny do 2015 r. oraz o 7 proc. wyższy niż ten zanotowany w okresie 12 miesięcy kończących się w pierwszym kwartale 2015 r.

Polska wciąż jest najchętniej wybierana przez inwestorów zagranicznych - w pierwszym kwartale 2016 r. ulokowali tu oni ponad 500 mln euro, o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Z 44 transakcji zawartych w regionie aż 22 miały miejsce w Polsce.

- Jak na razie prognozy dotyczące spowolnienia na rynku okazują się nieuzasadnione. Dobra koniunktura gospodarcza zachęca inwestorów mimo zmian sytuacji politycznej. Już teraz możemy stwierdzić, że aktywność inwestycyjna w drugim kwartale prawdopodobnie osiągnie wyższy poziom niż w 2015 r., a do końca roku spodziewamy się dalszych wzrostów - komentuje sytuację na rynku w pierwszym kwartale roku James Chapman z działu rynków kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.

rząd, PiS, podlaskie, inwestycje, kolej, drogi, gospodarka, pieniądze

Szykują się wielkie inwestycje we wschodniej Polsce

Międzynarodowe trasy Via Carpatia, Via Baltica i Rail Baltica, szybsze połączenie kolejowe Warszawa-Wilno - takie inwestycje związane z północno-wschodnią Polską zapowiedział w piątek w Wigrach (woj. podlaskie) wicepremier, minister rozwoju...
Poziom aktywności różnił się w poszczególnych krajach regionu. Wzrosty odnotowano nie tylko w Polsce, lecz także na Węgrzech (transakcje o wartości 132 mln euro, wzrost o 18 proc. w stosunku rok do roku) i Słowacji (175 mln euro).

Tymczasem w Czechach, gdzie pierwszy kwartał 2015 r. był wyjątkowo udany, obecnie wolumen transakcji znacznie zmalał (o 68 proc. do 278 mln euro). Tym samym drugie miejsce pod względem wolumenu transakcji zajęła Rumunia, gdzie zawarto transakcje na 288 mln euro.

Jeśli chodzi o rodzaje nieruchomości, na rynku dominowały powierzchnie biurowe - w pierwszym kwartale 2016 r. zawarto transakcje na 621 mln euro (wzrost aż o 252 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem).

Na drugim miejscu uplasowały się powierzchnie handlowe (574 mln euro i spadek o 28 proc.) - tutaj inwestorzy najchętniej wybierali centra handlowe oraz super- i hipermarkety. W sektorze przemysłowym, który rozpoczął 2015 r. ze świetnym wynikiem, również nastąpił spadek aktywności - wolumen transakcji zmalał o 61 proc. i wyniósł 180 mln euro. Średnia wartość transakcji w ubiegłym kwartale wyniosła 31 mln euro, nieco poniżej średniej dla 2015 r. równej 37 mln euro.

eksport, handel, Niemcy, Francja, biznes, firma, handel zagraniczny

W 2015 r. Polska miała 15,5 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym

W zeszłym roku Polska miała 15 mld 528,6 mln zł nadwyżki w handlu zagranicznym wobec deficytu w wysokości 11 mld 95,9 mln zł w 2014 roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Największym naszym partnerem pozostają...
- W tym roku wyniki są bardziej zrównoważone. Aktywność inwestycyjna rozkłada się w podobnym stopniu na poszczególne kraje regionu, a inwestorzy wykazują zainteresowanie wszystkimi sektorami rynku. Wolumen w mniejszym stopniu zależy od dużych, pojedynczych transakcji, choć w drugiej połowie roku spodziewamy się zawarcia kilku umów tego typu. To wszystko wyraźnie świadczy o silnym, zdrowym rynku - dodaje Jeff Alson z działu rynków kapitałowych Cushman & Wakefield.

Największą transakcją w Europie Środkowej w pierwszym kwartale 2016 r. był zakup należącego do Immocap centrum handlowego Central Bratislava na Słowacji za 175 mln euro przez Allianz Real Estate. Z kolei największą transakcją portfelową był zakup portfela nieruchomości handlowych firmy Atrium w Czechach przez Palmer Capital za 103 mln euro.

W pierwszym kwartale 2016 r. inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 75 proc. aktywności. Ten wysoki wynik jest jednak niższy zarówno od średniej długoterminowej, jak i tej za 2015 r. (nieco powyżej 80 proc.).

Ta sytuacja może jednak ulec zmianie, gdyż azjatycki kapitał coraz częściej interesuje się Europą Środkową, a nie - jak dotychczas - tylko największymi rynkami europejskimi.

Można również spodziewać się napływu kapitału z RPA. W przypadku Polski - choć na rynku nieruchomości inwestycyjnych nadal dominuje kapitał zagraniczny, polscy inwestorzy wykazują obecnie niespotykaną do tej pory aktywność - twierdzi firma Cushman & Wakefield.

Spodziewane jest utrzymanie się tego trendu, co może odpowiadać za ogólny spadek udziału aktywności kapitału zagranicznego. Polska nadal pozostanie największym rynkiem inwestycyjnym w regionie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement