Inspektorzy weterynarze strajkują. Na święta może zabraknąć mięsa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2022,13:45 Aktualizacja: 21-12-2022,13:53
A A A

W Portugalii trwa strajk pracowników Generalnej Dyrekcji Żywienia i Weterynarii (DGAV), który może doprowadzić do niedoborów mięsa w sklepach podczas okresu bożonarodzeniowo-noworocznego.

Jak podały w komunikacie władze DGAV, protestujący żądają poprawy warunków pracy i wprowadzenia ułatwień w procesie awansowania. Strajk ma się zakończyć dopiero 30 grudnia.

Inspekcja Weterynaryjna, identyfikacja i rejestracja zwierząt, ministerstwo rolnictwa

Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła karać mandatami

Funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, będą mogli nakładać mandaty karne - zakłada projekt, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o projekt nowelizacji...

Według władz Portugalskiego Stowarzyszenia Przemysłu Mięsnego (APIC) protest inspektorów-weterynarzy prawdopodobnie doprowadzi do odczuwalnych braków mięsa na rynku.

- Strajk wstrzyma dostawy mięsa do sklepów, gdyż ubojnie bez pracy inspektorów-weterynarzy nie będą mogły funkcjonować. Bez ich obecności w zakładach nie będzie można zabić żadnego zwierzęcia - powiedziała Graca Mariano z kierownictwa APIC.

Cytowani przez portugalskie media właściciele ubojni potwierdzili, że w przypadku utrzymania 11-dniowego strajku będą zmuszeni do tymczasowego wstrzymania pracy zakładów.

- Dotychczas zdarzały się już dwudniowe strajki inspektorów DGAV i możliwa była reorganizacja harmonogramu pracy zakładu. Jednak w przypadku 11-dniowego protestu utrzymanie pracy ubojni jest praktycznie niemożliwe - stwierdził Jose Santos, przedsiębiorca sektora mięsnego z Aveiro.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu