Hogan zapewnia. Unia zostanie jedną drużyną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP Krzysztof Strzępka, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2015,14:40 Aktualizacja: 29-01-2015,15:07
A A A
Nie będzie dwustronnych porozumień państw członkowskich UE z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na produkty żywnościowe z Unii - zapewnił komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Przyznał, że potrzebne są rozmowy z Moskwą w sprawie certyfikatów weterynaryjnych.
 
- Nie będzie bilateralnych porozumień z Rosjanami. Zostało wyjaśnione przez mojego kolegę komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa podczas poniedziałkowej rady, że będą ogólnounijne negocjacje handlowe z Rosją - powiedział w czwartek Hogan w Brukseli.
 
To pierwsze takie oświadczenie złożone przez komisarza UE ds. rolnictwa po zeszłotygodniowym zamieszaniu, jakie wywołały informacje o rozmowach przeprowadzonych przez KE i Rosję na marginesie międzynarodowych targów Zielony Tydzień w Berlinie.
 
"Techniczne dyskusje" z Rosjanami prowadzili przedstawiciele dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. zdrowia i konsumentów, ale także - jak się okazało - delegacje niektórych krajów UE. 
 
Hogan podkreślał, że KE będzie ściśle współpracowała z państwami członkowskimi, aby zapewnić ogólnounijną odpowiedź na wniosek strony rosyjskiej w sprawie możliwości wznowienia sprzedaży konkretnych produktów na tamtejszy rynek. 
 
- Jednak na końcu władze rosyjskie i europejskie muszą zapewnić, że mają odpowiednie certyfikaty weterynaryjne, że w przypadku każdego typu produktu utrzymany odpowiedni standard. Jest więc trochę negocjacji do przeprowadzenia po obu stronach, aby sfinalizować możliwość ponownego eksportu z Europy do Rosji - przyznał komisarz.
 
W części państw członkowskich takie podejście wywołuje obawy, że będzie to dawało Rosji możliwość wybierania sobie partnerów, od których będzie chciała kupować określone produkty, pozostawiając swój rynek zamknięty dla innych krajów. - Będzie koordynacja i utrzymanie solidarności pomiędzy państwami członkowskimi - zapewnił jednak Hogan.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu