Hiszpania. Zatrzymano 40 rolników blokujących drogi i 2 kierowców, którzy ich zaatakowali

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2024,8:15 Aktualizacja: 16-02-2024,8:20
A A A

W trakcie trwających od 10 dni ogólnokrajowych protestów hiszpańskich rolników policja zatrzymała 40 uczestników blokad drogowych. Zaznaczyła, że zdesperowani kierowcy prosili służby o udrożnienie tras już ponad 3 tysiące razy.

Według hiszpańskich służb policyjnych wśród zatrzymanych są rolnicy, którzy nie tylko wjechali na trasy szybkiego ruchu oraz autostrady, ale również ci, którzy próbowali na nich ustawiać barykady lub rozpalić ognisko z palet i opon.

Podczas protestów, jak odnotowuje policja, dochodzi też do konfrontacji strajkujących z kierowcami. Od środy w Andaluzji na południu kraju dwóch użytkowników pojazdów zostało zatrzymanych przez policję w związku z próbą pobicia rolników.

W czwartek największe protesty organizowane były we wspólnocie autonomicznej Walencji, a także w Madrycie, gdzie do centrum miasta wjechało kilkuset ciągników. Część manifestantów zablokowała ulice w pobliżu ministerstwa rolnictwa.

Do czwartkowego popołudnia, jak podali organizatorzy protestu w Madrycie, nie udało się osiągnąć porozumienia w rozmowach trzech organizacji rolniczych z kierującym ministerstwem rolnictwa Luisem Planasem.

hiszpania, protest rolników, transportowcy, policja

Hiszpania. Policja użyła pałek i gazu wobec strajkujących rolników i transportowców

Funkcjonariusze hiszpańskich sił policyjnych użyli pałek wobec strajkujących transportowców i rolników, organizujących blokady w Madrycie oraz w Grenadzie. W stolicy służby bezpieczeństwa rozpyliły też gaz łzawiący. Według...

Zarzucają oni szefowi tego resortu blokowanie pomocy finansowej dla rolników, domagając się od niego większego wsparcia dla eksporterów płodów rolnych. Twierdzą, że rząd Pedro Sancheza powinien dążyć do obniżenia kosztów produkcji rolnej w Hiszpanii.

Część strajkujących rolników zarzuca też władzom UE małe zainteresowanie pomocą dla europejskiego sektora rolnego i zbyt dużą uległość wobec dostawców żywności spoza Unii Europejskiej.

Twierdzą oni, że władze unijne komplikują rodzimym rolnikom życie poprzez skomplikowaną ich zdaniem procedurę ubiegania się o dotacje z UE.

Poparcia protestującym rolnikom w ostatnich dniach udzieliły rozmaite grupy zawodowe, m.in. transportowcy, rybacy, producenci wyrobów mięsnych, a także syndykat Solidaridad.

W czwartek solidarność ze strajkującymi rolnikami wyraziła grupa hiszpańskich biskupów, w tym m.in. ordynariusze diecezji Oviedo oraz Salamanki i Ciudad Rodrigo.

Poleć
Udostępnij