Hiszpania. Rolnik obrzucił kamieniami śmigłowiec gaśniczy na Teneryfie, bo czerpał wodę z jego posiadłości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grażyna Opińska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2023,8:25 Aktualizacja: 23-08-2023,8:26
A A A

80-letni rolnik, mieszkaniec Guimar w prowincji Santa Cruz de Tenerife, obrzucił we wtorek kamieniami śmigłowiec, który przygotowywał się do pobrania wody ze zbiornika na jego posesji. Kamienie trafiły w śmigła, helikopter musiał awaryjnie lądować i obecnie maszyna jest bezużyteczna. Rolnik został zatrzymany pod zarzutem przestępstwa przeciwko żegludze powietrznej - poinformowała Gwardia Cywilna.

Ponad 20 śmigłowców gaśniczych biorących udział w gaszeniu pożarów na Teneryfie, które trwają od tygodnia i objęły ok 15 tys. ha, zaopatruje się w wodę m.in w prywatnych zbiornikach rolniczych służących do nawadniania pól. Jednak woda, w tym pitna, jest dobrem ograniczonym na wyspie, gdzie lokalny rząd wzywał w sierpniu mieszkańców do zmniejszenia jej poboru o co najmniej 20 proc. dziennie, by uniknąć przerw w dostawach. Woda ze zbiorników retencyjnych Emmasy zaopatrujących Santa Cruz de Tenereife wyczerpuje się.

hiszpania, susza, rolnicy, turystyka, woda, baseny

Na polach brak wody, baseny pełne. Susza w Hiszpanii wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego - informują media. Rolnicy alarmują, że podczas, gdy w...

Do gaszenia pożarów śmigłowce korzystają z wody zgromadzonej w zbiornikach rolniczych, co budzi obawy producentów żywności o wyczerpanie się zasobów, niemożność nawadniania pól i utratę plonów.

Premier Teneryfy Rosa Davila przekonuje, że taka sytuacja wywołana jest przez nieprawdziwe pogłoski, gdyż - jak powiedziała na konferencji prasowej - zbiorniki z wodą, która jest wykorzystywana do walki z ogniem, zostaną "w odpowiednim czasie" uzupełnione.

Davila podkreśliła, że "postawa mniejszości w gminie wystawia na niebezpieczeństwo służby ratunkowe i grozi zniweczeniem wysiłku włożonego w gaszenie pożaru".

Minister ds. polityki terytorialnej regionalnego rządu Manuel Miranda uspokajał właścicieli zbiorników rolniczych, przekonując ich, że wszystkie śmigłowce wyposażone są w GPS, dzięki czemu wiadomo, skąd pobierały wodę.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!