Francuski europoseł ostro o inicjatywie Sylwii Spurek ws. hodowli zwierząt: "pełna bzdur"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2023,7:30 Aktualizacja: 27-05-2023,16:43
A A A

Fermy zwierząt zamieniają życie tysięcy Europejczyków w piekło, bo z powodu smrodu ludzie nie mogą wyjść na spacer z dziećmi ani otworzyć okien. Fermy powodują rozwój wirusów i bakterii - pisze europosłanka Sylwia Spurek (Zieloni) w liście do innych europosłów i namawia ich do przyjęcia uchwały PE w tej sprawie. Na wsi "owady gryzą latem, ptaki rano hałasują, a wiosną pyłki powodują kichanie" - odpowiada jej francuski europoseł Jeremy Decerle z partii prezydenta Emmanuela Macrona.

PAP dotarła do "projektu uchwały Parlamentu Europejskiego w sprawie życia i zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu ferm" autorstwa europosłanki Spurek.

Hodowle naruszają prawa?

"Hodowle zwierząt zamieniają życie tysięcy Europejczyków żyjących w pobliżu w piekło. Z powodu smrodu ludzie nie mogą wyjść na spacer z dziećmi ani otworzyć okien. Hodowle zwierząt to emisja szkodliwych gazów i cząstek, to wirusy i bakterie, a także zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza oraz ciągły hałas. Problemy te zostały zignorowane. Hodowla zwierząt skutkuje naruszeniem prawa do zdrowia, życia rodzinnego i prywatnego, do czystego środowiska oraz swobody działalności gospodarczej osób mieszkających w sąsiedztwie gospodarstw hodowlanych" - pisze Spurek w swym liście.

sylwia spurek, zakaz hodowli zwierząt, piątka dla zwierząt

Spurek proponuje nową "piątkę". Rolnicy komentują i krytykują

Nie mają litości dla europosłanki Sylwii Spurek komentujący przedstawioną przez nią koncepcję nowej tzw. Piątki dla zwierząt. Zawiera zakazy polowań i hodowli zwierzęcej, a nawet... wędkarstwa.   Zaproponowana przez rządzące krajem Prawo i...

Projekt uchwały wzywa Komisję Europejską do podjęcia działań legislacyjnych w powyższym zakresie. Spurek chce m.in., aby KE zajęła się odległością ferm od miejsc życia i aktywności ludzi, kwestią koncentracji ferm oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego w państwach członkowskich UE.

Spurek apeluje o poparcie

"Rezolucję poparło wiele międzynarodowych organizacji pozarządowych, a także organizacje belgijskie, brytyjskie, niemieckie, włoskie, polskie, hiszpańskie (...). Planujemy złożyć projekt uchwały zgodnie z art. 143 Regulaminu Parlamentu Europejskiego, który umożliwia każdemu posłowi do PE złożenie projektu rezolucji w sprawie należącej do sfery działania Unii Europejskiej" - wskazuje Spurek i apeluje o poparcie projektu uchwały.

Europosłanka powiedziała PAP, że ma nadzieję, iż projekt stanie się "przełomowym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego w procesie wygaszania sektora hodowlanego".

"Mam świadomość, że projektowana rezolucja będzie budzić kontrowersje, bo w efekcie powinna doprowadzić do wstrzymania finansowania ze środków unijnych hodowli zwierząt i produkcji mleka, mięsa i jaj. Środki unijne powinny być inwestowane wyłącznie w produkcję żywności, która jest zdrowa, etyczna i maksymalnie neutralna klimatycznie i środowiskowo" - powiedziała Spurek.

Sylwia Spurek, Piotr Müller, zakaz reklamy mięsa i nabiału, piątka dla branży roślinnej

Spurek chce zakazu reklamy mięsa i nabiału. Rzecznik rządu odpowiada

Czas na zakaz promowania mięsa, mleka, nabiału - obwieściła europosłanka Sylwia Spurek. Partie lewicowe już niedługo wprowadzą nawet zakaz picia mleka - odpowiedział Piotr Müller, rzecznik rządu. Należąca do frakcji Zielonych w europarlamencie...

Owady gryzą, ptaki hałasują

PAP dotarła do odpowiedzi, która wysłał do Spurek i wszystkich innych europosłów francuski eurodeputowany Jeremy Decerle (Odnowić Europę) z komisji rolnictwa PE.

"Gdybym nie był już zmęczony i, muszę powiedzieć, raczej zirytowany częstymi atakami na sektor hodowlany, myślę, że Pani wiadomość, którą przeczytałem (...), poprawiłaby mi humor o poranku, bo jest tak pełna bzdur. Rzeczywiście, zwierzęta na wsi czasami wydzielają zapachy. We wsi, z której do Pani piszę, często są małe owady, które gryzą latem, ptaki, które rano hałasują, a wiosną pyłki, które powodują kichanie. To jest bardzo irytujące. Europa musi coś z tym zrobić" - napisał eurodeputowany.

"Choć szanuję wszystkie punkty widzenia, muszę wyznać, że mam nadzieję, iż nasz Parlament nie zrobi z siebie głupca, podejmując jakiekolwiek działania z Pani inicjatywy" - dodał Decerle.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE