Francuscy winiarze blokują granicę i atakują ciężarówki przewożące hiszpańskie produkty rolne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grażyna Opińska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2023,13:10 Aktualizacja: 20-10-2023,13:11
A A A

Francuscy producenci rolni żądają zaprzestania importu hiszpańskiego wina, warzyw i owoców. Doszło do aktów przemocy na granicy obu państw - blokowania dróg, napadów na hiszpańskie samochody ciężarowe, wyrzucania i palenia produktów rolnych oraz zastraszania przewoźników przy biernej postawie francuskiej żandarmerii - komentują hiszpańskie media.

Około 500 francuskich producentów wina blokowało w czwartek przejście graniczne z Hiszpanią w Le Perthus. Protestujący palili opony na autostradzie, zatrzymywali i kontrolowali przejeżdżające samochody ciężarowe, wyrzucali z nich przewożone pomidory, a także wylewali na jezdnię wino z kontenerów i rozbijali butelki z tym trunkiem.

hiszpania, winnice, produkcja wina, wino, nadpodaż, wsparcie, unijne

Hiszpania zniszczy 40 mln litrów wina z powodu nadpodaży. Producenci dostaną wsparcie unijne

Hiszpania zniszczy 40 mln litrów wina z powodu nadpodaży, w wyniku której ceny mogłyby spaść poniżej kosztów produkcji - poinformowało ministerstwo rolnictwa w Madrycie. Producenci tylko z dwóch regionów -...

Protestujących wspierają lokalne władze południowo-wschodniej Francji. Przewodniczący związku winiarzy departamentu Aude, Frederic Rouanet, ostrzegł, że "natychmiast wstrzyma import z Hiszpanii".

Winiarze chcą skończyć z hurtowym importem hiszpańskiego wina, które jest później butelkowane we Francji i sprzedawane po wyższej cenie. Tłumaczą, że takie praktyki obniżają ceny francuskiego wina i prowadzą do bankructwa rodzimych producentów.

Hiszpańskie związki producentów rolnych Asaja, COAG i UPA skrytykowały zarówno "bierność władz francuskich, jak też hiszpańskich, które ograniczyły się do potępienia ataków i wyrażenia nadziei, że (takie incydenty) się nie powtórzą".

Jak dotąd w 2023 roku Francja zakupiła hurtowo blisko 218 mln litrów hiszpańskiego wina o wartości około 94 mln euro.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu